Politologové: Volby přes internet mají svá rizika, mohou usnadnit kupčení | E15.cz

Politologové: Volby přes internet mají svá rizika, mohou usnadnit kupčení

Připojení na internet
Připojení na internet
• 
ZDROJ: archiv

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Elektronická volba zákonodárců má podle politologů svá rizika, hrozí totiž nedodržení ústavou dané podmínky tajnosti hlasování nebo může usnadnit kupčení s hlasy. Další nebezpečí je i v možnosti technického selhání. Navíc tam, kde internetové hlasování už funguje, se prý ani neprokázalo, že by přitáhlo více voličů.

K nejdiskutovanějším patří hlasování po internetu, které z evropských zemí nejvíce využívá Estonsko - naposledy při nedávných parlamentních volbách. Možnost zvolit svého poslance po internetu využila třetina Estonců. Estonský zákon umožňuje lidem svou elektronickou volbu během hlasování změnit, přičemž za platnou je považována až poslední volba. Navíc mohou Estonci hlasovat i tradičně ve volebních místnostech, tato volba ruší hlas odevzdaný elektronicky.

Při elektronických volbách se podle něj Brunclíka zatím výrazně neprokázalo, že by možnost hlasovat z domova přilákala k volbám výrazně více voličů. Spíše ji využívají ti, kteří chodili volit i tradičním způsobem. Případné zavedení elektronického hlasování tak „povede k aktivizaci aktivních“, přisvědčil Trávníček.

Možnost přepsat elektronický hlasovací lístek by podle Trávníčka mohla být jednou z forem ochrany před kupčením s hlasy, které se v Česku objevuje hlavně při komunálních volbách. „Jinak by ale zřejmě nebyl problém koupit přihlašovací údaje k elektronickému hlasování od k tomu svolných obyvatel a například v internetové kavárně vyplnit hlasovací formulář za ně,“ míní Trávníček.

Možnost manipulace

K technickým rizikům elektronických voleb pak Trávníček zařadil možnost manipulace s výsledky voleb nebo hackerské útoky. V případě Česka by prý významně neurychlily sčítání hlasů nebo nesnížily chybovost.

Politolog s odkazem na analýzy ministerstva vnitra uvedl, že náklady na pořízení elektronického systému voleb by mohly představovat 392 až 442 milionů korun. Vrátit by se mohly až v dlouhodobém horizontu v podobě nižších výdajů za volební písemnosti včetně hlasovacích lístků.

Levnější variantou by byla korespondenční forma voleb, tedy hlasování poštou, o které léta usilují senátoři zejména z komise pro krajany. Na nízké volební účasti Čechů pobývajících v zahraničí má totiž vliv to, že kvůli výběru poslanců by museli vážit často dalekou cestu na zastupitelské úřady. Kvůli jiným typům voleb by museli přijet zpět do ČR.

Volby přes internet nahrají populismu, varují politologové

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.