Poslanci rozhodli o zvýšení DPH na 15 a 21 procent | E15.cz

Poslanci rozhodli o zvýšení DPH na 15 a 21 procent

Daně, koruny
Daně, koruny
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, jaz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna i přes odpor opozice definitivně schválila zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Schválila také sedmiprocentní solidární daň pro lidi s vysokými příjmy a další vládní úsporné návrhy, které mají omezit schodky veřejných rozpočtů. Změny ještě musí posoudit Senát, kde má většinu ČSSD, která s nimi ale nesouhlasí.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes prohlásil, že jeho strana udělá vše pro to, aby Senát předlohu zamítl. Vláda pak bude potřebovat ve sněmovně nejméně 101 hlasů, aby senátory přehlasovala. Balíček ale zkritizoval i poslanec vládní ODS Petr Tluchoř.

Návrh obsahuje také tzv. solidární zvýšení daně. Jde o sedmiprocentní daň pro lidi s příjmem nad zhruba 100 tisíc korun měsíčně. Současně s tím ruší i stropy u pojistného na veřejné zdravotní pojištění pro roky 2013 až 2015. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes řekl, že návrh je do značné míry kapitulací české pravice. Podle něj představuje pokračování revize daňové politiky vlády Mirka Topolánka a je to podle jeho slov prohlášení směrem k voličům, že končí „daňový mejdan“, který tehdejší vláda rozjela v roce 2007.

„Česká vláda, která se snaží dosáhnout dlouhodobě vyrovnaných rozpočtů, 68 procent toho úsilí věnuje úsporám na výdajové straně a 32 procent na straně příjmové. Vzhledem k tomu, že nelze očekávat nárůst ekonomiky, musíme ty kroky dělat na obou stranách,“ hájil vládní návrh před novináři ministr financí Miroslav Kalousek.

Co poslanci schválili:

- zvýšení DPH na 15 a 21 procent

- daň z příjmu 20 procent z hrubé mzdy pro všechny

- daň z příjmu 20 procent z hrubé mzdy pro všechny od roku 2014

- solidární příspěvek 7 procent pro příjmy nad 100 tisíc korun

- omezení pro živnostníky: při využití výdajových paušálů nebudou moci uplatnit některé slevy na dani

- zrušení doplatku na bydlení vypláceného v rámci pomoci v hmotné nouzi

- zrušení stropu pro odvody zdravotní pojištění

- zrušení slevy na dani pro pracující důchodce, má se týkat i osob s plně invalidním důchodem

- omezení daňové výhody „zelené nafty“

- srážková daň vůči „daňovým rájům“ ve výši 35 procent

- nová spotřební daň z tichého vína 10 Kč za litr, nebude se týkat malých vinařů

- zvýšení daně z převodu nemovitosti ze 3 na 4 procenta

- zavedení uhlíkové daně 15 eur za tunu oxidu uhličitého

Návrh zákona omezuje i výdajové paušály živnostníků, a to u příjmů z podnikání podle zvláštních předpisů, například u lékařů nebo advokátů a u výnosů z autorských práv na 800 tisíc korun. Zvyšuje se i daň z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta. Poslanci zmírnili vládní návrh na zrušení tzv. zelené nafty pro zemědělce. Jde o vracení části spotřební daně. Její konec o rok odložili a pro příští rok vratku snížili ze 60 na 40 procent.

Novela také sjednocuje dávky spojené s bydlením. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je to krok, který zvýší komfort klientů sociálního systému a ulehčí jim situaci. Toto opatření ale opozice kritizuje, protože prý poškodí občany. Poslanec ČSSD Ladislav Šincl varoval, že na nově navrženou dávku dosáhne jen polovina současných příjemců.

Příspěvek na bydlení nyní stát vyplácí rodinám či jednotlivcům, pokud 30 procent jejich příjmu nestačí na vládou stanovené náklady na bydlení a pokud mají v bytě trvalý pobyt. V Praze je to 35 procent. Nově ale mají mít nárok na příspěvek jen ti, kteří na bydlení dávají alespoň 50 procent příjmů.

Autor: ČTK, jaz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video