Poslanecké kluby si přilepší. Budou mít vyšší příspěvky | e15.cz

Poslanecké kluby si přilepší. Budou mít vyšší příspěvky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanecké kluby by měly letos dostávat na svůj provoz o něco vyšší příspěvky ze sněmovního rozpočtu než loni. Navrhl to organizační výbor. Kluby si polepší na úkor poslaneckých náhrad na telefonování, limit se z dřívějšího rozhodnutí rozpočtového výboru snížil o dva tisíce korun na pět tisíc korun měsíčně. Vyšší dotace na provoz klubů tak nemají mít dopad na sněmovní rozpočet.

Kluby budou mít nadále pevnou částku 24 500 korun měsíčně. Základní částka na každého poslance se ale zvýší z loňských 3550 korun na 5314 korun. Za opoziční poslance je ze zákona dotace asi o třetinu vyšší, nově bude činit 6908 korun.

Sociální demokraté s 50 poslanci budou každý měsíc dostávat 290 200 korun. Klub hnutí ANO se 47 členy obdrží 274 258 korun měsíčně. KDU-ČSL jako nejmenší vládní strana bude mít se 14 poslanci měsíční příspěvek 98 896 korun.

Stejně početný je zatím i klub opozičního hnutí Úsvit, které se ale v těchto dnech štěpí. Nyní si klub nevládní frakce přijde na 121 212 korun. Klub TOP 09 a Starostů bude pobírat za 26 poslanců 204 108 korun a ODS s 16 členy obdrží 135 028 korun měsíčně. Nejlépe na tom budou z nevládních frakcí komunisté, kteří mají 33 poslanců. Získají na provoz klubu každý měsíc 252 464 korun.

Na provoz i expertizy

Z příspěvků si poslanecký klub hradí kromě nákladů na běžný provoz například odborná stanoviska a expertizy nebo pronájem prostor k jednání mimo Sněmovnu či zahraniční cesty svých členů.

Frakce z příspěvku mohou hradit také pohoštění při pracovních jednáních. Kluby musí o využití peněz vést účetní záznamy. Peníze, které frakce nevyužijí, musejí koncem kalendářního roku nebo v případě zániku vrátit do sněmovního rozpočtu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video