Pošťáci si mírně polepší, od dubna jim stoupnou platy o 3,85 procenta | E15.cz

Pošťáci si mírně polepší, od dubna jim stoupnou platy o 3,85 procenta

Pošťačky
Pošťačky
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení pošty se dohodlo s odbory na navýšení tarifních mezd od dubna o 3,85 procenta. Dnes uzavřená kolektivní smlouva na další čtyři roky zaručuje i některé dosavadní výhody, jako je kratší týdenní pracovní doba a delší dovolená.

Podle vyjádření odborářů se mzdy navýší asi o 750 korun měsíčně. Zaměstnanci pošty budou mít také nadále pět týdnů dovolené místo zákonem stanovených čtyř a týdenní pracovní úvazek zkrácený o 2,5 hodiny na 37,5 hodiny. Od března se jim zvýší i hodnota stravenek z 60 na 70 Kč za den.

„Oceňuji, že se podařilo dospět ke vzájemné dohodě mezi zaměstnavatelem a zástupci odborů. Podepsanou kolektivní smlouvu považuji za pozitivní signál směrem k zaměstnancům, kteří jsou na České poště prioritou,“ uvedl generální ředitel České pošty Martin Elkán. Kolektivní smlouvu podepsali zástupci sedmi odborových svazů, které na České poště působí.

V roce 2013 byla průměrná měsíční mzda v České poště 21 271 Kč. Nad rámec mzdy za pracovní výkon poskytoval podnik benefity, které loni dosáhly 1,2 miliardy korun. Průměrná mzda v Česku loni činila 25 128 Kč. Pošta měla loni mzdové náklady přes devět miliard korun.

Pošta zaměstnává téměř 32 tisíc pracovníků, z toho téměř čtyři pětiny tvoří provozní zaměstnanci, tedy doručovatelé, obsluha na přepážkách nebo pracovníci přepravy. Firma provozuje kolem 3250 poboček. Letos očekává pokles zisku z loňských 305 na zhruba 200 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video