Praha je 22. nejnavštěvovanějším městem světa | E15.cz

Praha je 22. nejnavštěvovanějším městem světa

Pražský Karlův most
Pražský Karlův most
• 
ZDROJ: Moyan Brenn CC BY 2.0 Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na prvním místě žebříčku nejvíce navštěvovaných měst se již potřetí za čtyři roky umístil Londýn. Praha je na 22. místě, v rámci Evropy je devátá. Vyplývá to ze studie asociace MasterCard, která analyzuje cestovní ruch jednotlivých metropolí z hlediska počtu zahraničních návštěvníků a útraty.

První pětici nejnavštěvovanějších měst doplňují Bangkok, Paříž, Singapur a Dubaj. Tato města těží z růstu zahraniční turistiky díky rozmachu střední třídy, inovacím v oblasti pohodlného cestování a rostoucí potřebě služebních cest. Index naznačuje, že tento vzestup bude pokračovat.

Studie předpovídá, že letos navštíví Londýn 18,7 milionu zahraničních návštěvníků. To je o 300 tisíc více, než kolik jich loni navštívilo Bangkok, nejnavštěvovanější město roku 2013.

Praha podle studie může letos očekávat 4,9 milionu návštěvníků, což je o 1,1 milionu více než v roce 2009 a o 400 tisíc více než loni. V oblíbenosti tak předčila například Berlín, Madrid či Varšavu.

3,8 milionu dolarů za den

„Letošní žebříček potvrzuje, že světové metropole nadále zůstávají důležitými centry podnikání, kultury a ekonomiky. Očekáváme, že v Praze turisté celkově utratí během jednodenního pobytu až 3,8 milionu dolarů,“ uvedl generální ředitel MasterCard pro Česko a Slovensko Miroslav Lukeš. Na dálném východě se nachází polovina z deseti nejnavštěvovanějších destinací. Poprvé se mezi ně dostal jihokorejský Soul. Na dvě třetiny zahraničních návštěvníků Londýna letos tvoří lidé z ostatních evropských zemí, což je znakem posilování evropské ekonomiky.

Nejrychleji roste Lima

Ekvádorská Lima proměnila svůj potenciál nejrychleji rostoucího města roku 2013 ve své letošní prvenství na žebříčku v rámci Latinské Ameriky. Severní Amerika si od vzniku žebříčku vede poměrně vyrovnaně a pro letošek se předpokládá, že nejrychleji z amerických měst poroste Chicago.

Počet zahraničních návštěvníků a jejich zahraniční útrata se pro každé ze 132 měst zařazených na žebříček vypočítává z veřejně dostupných dat pomocí speciálních algoritmů. Z hlediska cílových měst se zvláštní pozornost věnuje vyloučení vlivu přestupů v městech jako Singapur, Amsterdam či Frankfurt.

Nejnavštěvovanější evropská města v roce 2014
město počet turistů v milionech
Londýn 18,7
Paříž 15,6
Istanbul 11,6
Barcelona 7,3
Amsterdam 7,2
Milán 6,8
Řím 6,7
Vídeň 6,1
Praha 4,9
Mnichov 4,3

zdroj: MasterCard Global Destination Cities Index 2014

Tipy: Jak cestovat zadarmo či s minimálními výdaji

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video