Pražský magistrát bude na Smíchově | E15.cz

Praha postaví novou budovu magistrátu pravděpodobně na Smíchově

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pražští radní chtějí brzy rozhodnout o tom, kam přestěhují tisíce úředníků ze Škodova paláce. Nejpravděpodobněji se v současnosti jeví postavení zcela nové budovy magistrátu na pražském Smíchově, na místě dnešního autobusového terminálu Na Knížecí, kde městu patří pozemky. Autobusy by se měly přestěhovat ke smíchovskému nádraží, které čeká rozsáhlá rekonstrukce.

Radní tak upouštějí od snahy koupit a zrekonstruovat některou z existujících staveb v hlavním městě. V minulosti se mluvilo například o Karlínských kasárnách nebo budově České pošty v Jindřišské ulici v centru hlavního města.

„V rámci trhu není dnes nic vhodného k dispozici. Takže se nyní přikláníme k variantě postavení nové budovy na Smíchově,“ řekl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09), který však neupřesnil, kdy půjde konečný návrh na městskou radu.

Náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09) potvrzuje, že půjde o Smíchov. Návrh by měl být podle jeho názoru hotov v řádu týdnů.

Radní již dříve uvedli, že Praha musí o nové budově magistrátu rozhodnout do konce letošního roku. Nájem ve Škodově paláci, který politici hodnotí jako příliš vysoký a nevýhodný, totiž končí v roce 2028. Hlavní město proto v případě nové stavby musí začít s přípravami co nejdříve.

Opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO) za to vedení města kritizuje. „Ze studie, kterou si nechalo zpracovat ještě předchozí vedení, vzešel Smíchov jako nejvhodnější možná lokalita, a proto vůbec nerozumím tomu, proč se vše teď tak vleče a Praha ztratila celý rok,“ řekl Nacher.

„Při rychlosti povolovacích řízení se také krásně může stát, že město své úředníky nebude mít kam umístit. Už teď je za pět minut dvanáct,“ dodal.

Ve Škodově paláci je v současnosti kolem dvou tisíc úředníků, město jich potřebuje do nové budovy přestěhovat nejméně tisíc. Chabr dodává, že postavení nové budovy může hrubým odhadem vyjít na 1,5 až 2 miliardy korun.

Institut plánování a rozvoje souhlasí, že bude nejlepší postavit budovu, která bude šitá přímo na míru magistrátním úředníkům.

„Ve prospěch lokality Na Knížecí mluví, že pozemek je v blízkosti metra a významného centra Anděl, v přímém kontaktu se smíchovským nádražím a budoucím autobusovým terminálem,“ řekl mluvčí institutu Marek Vácha.

Výstavba se také zvažovala na Florenci. Kvůli stanicím metra v podzemí však oblast nedovoluje postavit tak velkou budovu jako na Smíchově.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video