Praha spustila vlastní operační program. Je v něm k dispozici 403 milionů eur | E15.cz

Praha spustila vlastní operační program. Je v něm k dispozici 403 milionů eur

Praha spustila vlastní operační program. Je v něm k dispozici 403 milionů eur
Praha
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Olivier Bruchez via Flickr

ČTK

Praha získá díky operačnímu programu Praha - pól růstu ČR z fondů EU na výzkum, inovace i energetické úspory 403 milionů eur (zhruba 11 miliard korun). "Nejvíce peněz je připraveno na výzkum, vývoj, technologické inovace, udržitelnou mobilitu a energetické úspory," uvedl náměstek primátorky pro dopravu a evropské fondy Petr Dolínek (ČSSD). První výzvy k předkládání žádostí magistrát vyhlásí na přelomu září a října. Praha je jediným krajem, který má vlastní operační program.

Hlavní město je z pohledu Evropské unie rozvinutým regionem, podmínkou pro čerpání evropských peněz tak je, že polovinu musí příjemci dotací platit z vlastních zdrojů. Z evropských fondů se proplatí maximálně 50 procent, celkem tedy 201,59 milionu eur.

O dotace může žádat přímo hlavní město Praha, městské části a organizace jimi zřizované, dále výzkumné a neziskové organizace, vzdělávací instituce, profesní a zájmová sdružení i podnikatelské subjekty. Peníze mohou získat i klíčové městské podniky a organizace jako je Dopravní podnik hl. m. Prahy, ROPID, Správa železniční dopravní cesty či Technická správa komunikací. Praha proto chce peníze využít mimo jiné na budování tramvajových tratí a rozvoj bezmotorové dopravy.

„Naším cílem je vyčerpat celou částku. Ze strany města chceme žadatelům poskytnout maximální součinnost a zároveň budeme dělat vše pro to, aby fungovala co nejefektivnější kontrola,“ uvedl Dolínek. Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

Jana Plamínková: Dotaci na čističku Praha asi nedostane. EU nás diskriminuje

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud