Pražané za svá práva požadují zrušit volby v celém obvodu | E15.cz

Pražané za svá práva požadují zrušit volby v celém obvodu

Pražané za svá práva požadují zrušit volby v celém obvodu
volby
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
vag

Nejvyšší správní soud (NSS) zatím obdržel čtyři volební stížnosti. Tři z nich se týkají obvodů Šumperk, Benešov a Praha 2, z nichž vzešli senátoři Zdeněk Brož (za KDU-ČSL), Luděk Jeništa (za TOP 09 a STAN) a Libor Michálek (koalice Pirátů, SZ a KDU-ČSL). Čtvrtá směřuje proti krajským volbám, které ale NSS neřeší. Hnutí Pražané za svá práva požaduje zrušení hlasování v celém obvodu Praha 2.

Pražané za svá práva podali stížnost jako dosud poslední. Argumentují porušováním práv v celé koncepci volebního systému a poukazují i na skutečnost, že klíče od hlasovacích místností v obvodu prý měli nejen předsedové komisí, ale i školníci a další správci budov. Popisují také případ muže, který chtěl v noci hlídat volební místnost, aby zabránil manipulaci s hlasy, ale vyvedla jej policie.

Už dříve soud dostal stížnost voliče ze Šumperska, jenž podpořil kandidáta Františka Mencnera (za KSČM). Podle oficiálních výsledků voleb ale v jeho okrsku Mencner nedostal ani jeden hlas.

Lhůta pro podávání stížností k Nejvyššímu správnímu soudu vyprší ve čtvrtek v 16:00. Na rozhodnutí má tribunál 20 dnů. V kompetenci NSS jsou senátní volby, hlasování v krajských volbách přezkoumávají jednotlivé krajské soudy.

Proti posledním senátním volbám před dvěma lety směřovalo k NSS 16 stížností, soud žádné nevyhověl. Soudci v minulosti opakovaně uvedli, že důvodem pro zneplatnění hlasování nejsou ani prokazatelné chyby, které však nemohly ovlivnit celkový výsledek.

Autor: ČTK, vag
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!