Pražská jednání drhnou: TOP 09 odmítá třetinu požadavků ČSSD | E15.cz

Pražská jednání drhnou: TOP 09 odmítá třetinu požadavků ČSSD

Pražská jednání drhnou: TOP 09 odmítá třetinu požadavků ČSSD
Výkonem funkce primátora bude do jmenování nového primátora pověřen dosavadní první náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09), rozhodli zastupitelé. V radě zůstává šest členů za TOP 09.
• 
ZDROJ: čtk

Tereza Čapková

Pražská TOP 09 má za sebou první kolo jednání se zastupiteli z ČSSD. Sociální demokraté předložili své programové priority a TOP 09 souhlasí pouze s třetinou z nich. Mezi neakceptovatelné patří například odkup podílů ve společnostech Pražská plynátenská a Pražské služby.

Klub zastupitelů ČSSD seznámil TOP 09 se svými prioritami. „O personálních otázkách jsme se zatím nebavili. Jednání budou pokračovat ve čtvrtek,“ sdělil serveru E15.cz předseda zastupitelského klubu pražské ČSSD Miroslav Poche.

Dodal, že ČSSD trvá na svých předchozích prohlášeních. Mezi její programové priority patří například zachování cen jízdného v městské hromadné dopravě a cen vodného a stočného. Pod stůl by měl spadnout také „fantasmagorický nápad“ na převod státních nemocnic na hlavní město. Sociální demokraté jsou i proti parcelování volebních obvodů v Praze.

Pražská ČSSD požaduje také zastoupení v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Jde jí prý o to, aby všechny strany v zastupitelstvu, tedy i opoziční, měly o dění v podniku dostatečné informace.

Účast zastupitelů KSČM v dozorčích radách však zásadně odmítá TOP 09. „Že by se někdo z KSČM podílel na práci v dozočích radách městských podniků je pro nás neakceptovatelné,“ uvedl Vávra. Prostor k jednání je podle jeho názoru v zachování cen vodného a stočného, které ČSSD požaduje.

Jak bude pokračovat obsazování dalších dozorčích rad, však není podle Pocheho na pořadu dne a mělo by se o tom diskutovat spíše až v létě či na podzim. Poche odmítl spekulace, že by vedle dopravního podniku chtěla sociální demokracie vyslat straníky do Pražské plynárenské. Poche v neděli „téměř stoprocentně“ také vyloučil vznik koalice sociálních demokratů s TOP 09 na pražské radnici.

Pondělní schůzka pouze oficiálně odstartovala vyjednávání mezi TOP 09 a ČSSD. TOP 09 stále ještě čeká na vyjádření ODS. „Dnes jsem panu Vávrovi (předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra pozn.red) odeslal naše stanovisko k návrhu, který nám dali v pátek. Vyjádříme se do čtvrtka,“ uvedl předseda klubu zastupitelů za ODS Ondřej Pecha.

ODS chce podle něj jednat v normálním formátu a režimu, a nebude přistupovat na časová ultimáta. „Takhle se nedá jednat. Návrhy nejdřív musí projednat zastupitelský klub a regionální rada,“ konstatoval Pecha.

Pecha: TOP 09 předkládá stále ty samé požadavky

TOP 09 podle Pechy v pátek předložila ty samé požadavky jako předtím, nárokuje si sedm radních a křeslo primátora. „Je to ten samý text,“ sdělil Pecha. TOP 09 podle něj dělá vše proto, aby jednání nebylo možné. „Část TOP 09 je podle mne s ČSSD dohodnutá, vše tomu nasvědčuje, i když tvrdí opak,“ řekl Pecha.

„Jsem přesvědčen o tom, že hra pana premiéra (Petra) Nečase a pana zastupitele (Bohuslava) Svobody o tom, že tady vzniká jakási koalice TOP 09 a ČSSD, je pouze hrou. Myslím, že sociální demokracie v tuto chvíli - rok a půl před volbami komunálními a rok před volbami parlamentními - není připravena účastnit se koaličně na vedení tohoto města,“ kontroval v neděli Poche.

Odmítl také tvrzení exprimátora Svobody, že by se pražská ČSSD nechala při jeho odvolání využít k mocenskému boji. Proti utvoření pražské koalice s TOP 09 se už minulý pátek vyslovil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Uvedl, že vstup do koalice v hlavním městě pro ČSSD rozhodně není prioritou.

Autor: Tereza Čapková
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!