Před deseti lety skončilo vysílání Svobodné Evropy v češtině | E15.cz

Před deseti lety skončilo vysílání Svobodné Evropy v češtině

Svobodná Evropa
Svobodná Evropa
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslední zářijový den roku 2002 se po více než půlstoletí definitivně odmlčelo vysílání rádia Svobodná Evropa v češtině. Spojené státy, které se na jeho financování spolupodílely, zastavily podporu českého vysílání v souvislosti s bojem proti terorismu. Ušetřené prostředky šly na rozšíření vysílání do zemí s omezenou svobodou slova.

Rádio Svobodná Evropa (RFE) bylo založeno v roce 1949 z iniciativy vlády Spojených států a jeho sídlem se stal západoněmecký Mnichov (kvůli snížení nákladů bylo v roce 1995 přestěhováno do Prahy). První zkušební program odvysílala jeho československá sekce v červenci 1950 z nákladního automobilu pohybujícího se kolem československých hranic.

Řádné celodenní vysílání odstartovalo 1. května 1951 legendární větou „Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa“. V roce 1953 vzniklo sesterské Rádio Svoboda (Radio Liberty, RL) zaměřené pouze na bývalý Sovětský svaz, se kterým se RFE spojilo v roce 1976.

V roce 1994 se z rozhodnutí Výboru pro zahraniční vysílání Spojených států české vysílání od mateřské Svobodné Evropy oddělilo a přesunulo do Prahy jako nová nezávislá korporace s českým názvem Rádio Svobodná Evropa (RSE), která začala v červenci 1994 vysílat z budovy Českého rozhlasu. O osm let později bylo české vysílání ukončeno.

Do zemí s omezenou svobodou slova ale RFE/RL, které nyní sídlí na Hagiboru, stále vysílá. V současnosti si ho ve světě naladí asi 24 milionů lidí ve 28 jazycích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video