Babiš připustil při zpomalení ekonomiky vyšší deficit rozpočtu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Při zpomalení ekonomiky deficit rozpočtu přesáhne čtyřicet miliard, připustil Babiš

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že by při zpomalení ekonomiky mohl být schodek státního rozpočtu vyšší než plánovaných čtyřicet miliard korun. Počítá letos s dalším růstem důchodů i platů ve státní sféře. Předseda vlády to řekl České televizi.

V případě zpomalení ekonomiky bude vláda podle Babiše připravena zvýšit své investice. Plánovaný rozpočtový schodek ve výši čtyřicet miliard korun tak může podle něj být nakonec vyšší. "Budeme dělat pravý opak toho, co dělala vláda v roce 2009," řekl.

Dodal, že je rolí státu, pokud zpomalí ekonomika a privátní sektor neinvestuje tolik, co předtím, tyto investice nahradit. Na minulý rok vláda počítala taktéž se schodkem 40 miliard korun, podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) by měl být deficit nakonec kolem 30 miliard.

Rozpočet na příští rok bude mít schodek 40 miliard. Vládní plán podrželi komunisté

Babiš počítá i pro letošní rok s růstem důchodů a platů ve státní sféře. Očekává, že důchody se dostanou nad 15 tisíc korun. V případě platů státním zaměstnancům chce přidávat pevnou částku. "Aby se ti, co jsou nízko, dostali výš," řekl.

Pro personální změny ve vládě nevidí důvod. Už příští týden na vládě chce ale zkontrolovat plnění programového prohlášení. O změnách v kabinetu vedení vlády nediskutovalo ani podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), řekl České televizi.

Kde vzít peníze na investice? Polovinu z Babišova plánu za biliony tvoří dotace
Palebná síla vládního investičního fondu může být velká, nebál bych se zadlužit, říká analytik Pfeiler

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!