Přistěhovalcům se Praha vyplatí, patří mezi města s nejnižšími životními náklady | E15.cz

Přistěhovalcům se Praha vyplatí, patří mezi města s nejnižšími životními náklady

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká metropole patří mezi dvacet měst, kde čekají cizince po přestěhování nejnižší prvotní náklady. Je zde relativně levná doprava a stravování, naproti tomu nájmy bytu jsou spíše drahé.

Vyplývá to z indexu nákladů na přestěhování pro rok 2017, který zpracovala německá stěhovací služba Movinga. Nejvyšší měsíční náklady čekají expaty v angolské Luandě, New Yorku, San Francisku, Curychu, Londýně a v Hongkongu.

Žebříček 2017 Relocation Price Index ve vybraných 75 městech světa zmapoval náklady na stěhování a na první měsíc života včetně nájmu bytu v centru města, telefonu, stravy a místní dopravy. V Praze jsou prvotní měsíční náklady dvacáté nejnižší.

V rámci Evropy je levnější život jen v sedmi městech, Bukurešti, Sofii, Rize, Budapešti, Varšavě, Aténách a v Tallinnu. Ve Varšavě potřebuje cizinec první měsíc o 145 eur méně než v Praze. Mezi místa s relativně nízkými náklady vynesla Prahu zejména průměrná cena místní dopravy, která je desátá nejnižší ze 75 světových měst.

Životní náklady v prvním měsíci a náklady na stěhování v eurech ve vybraných středoevropských městech Autor: e15

A také cena stravování, která je patnáctá nejnižší. Naproti tomu pokud dojde na srovnání měst od nejlevnějších nájmů, ocitá se Praha až na 48. místě, tedy v dražší polovině. Průměrnou cenu měsíčního nájmu bytu o 35 metrech čtverečních v centru Prahy uvádí index bezmála 470 eur.

Ve Varšavě stejně velký byt vyjde podle žebříčku na 376 eur, v Budapešti na 316 eur. „Dá se očekávat, že v důsledku brexitu dojde ke stěhování velkého množství zaměstnanců bankovního sektoru z Británie do jiných evropských měst. Mezi faktory, které ředitelé bank budou muset vzít v úvahu, budou i náklady na stěhování. Proto budou studie, jako je tato, v příštích letech důležité,“ uvedl ředitel společnosti Movinga Finna Hansel.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video