Prokázat stáří některých lahví s alkoholem bude obtížné | E15.cz

Prokázat stáří některých lahví s alkoholem bude obtížné

Zdeněk Juračka
Zdeněk Juračka
• 
ZDROJ: ctk

duk, jnd

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na některých lahvích tvrdého alkoholu, které kvůli vládou vyhlášené prohibici museli prodejci stáhnout do skladů, není uvedeno datum výroby. Bude proto obtížné, odlišit ty vyrobené v letošním roce od starších, u kterých nehrozí nebezpečí, že by v nich byl jedovatý metylalkohol. Řekl to šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka na společné tiskové konferenci potravinářských sdružení, která byla zákazem prodeje tvrdého alkoholu postižena.

Lihoviny na rozdíl například od vaječných likérů mají neomezenou dobu trvanlivosti. „Na mnohých výrobcích není napsáno rok výroby, podíváme se, jak to vyhláška řeší,“ podotkl Juračka.

Velcí výrobci sdružení v Unii výrobců a dovozců lihovin (UVDL) stejně jako Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) a Potravinářská komora uvolnění částečné prohibice přivítali. Podle odhadů svazu obchodu i unie výrobců bylo před letošním Novým rokem vyrobeno sedm milionů litrů lihovin, tedy asi třetina z množství, které prodejci museli kvůli vyhlášení částečné prohibice stáhnout z regálů.

Juračka také uvedl, že podle něj může zapůsobit efekt, kdy lidé budou nyní více dávat přednost nákupu nově vyráběných lihovinám s novým, červeným kolkem na úkor těch starších, vyrobených před 1. lednem letošního roku, se starým kolkem zelené barvy. „Očekáváme problém s doprodejem lihovin se starými kolky, třeba se zákazník dočká nějakého doprodeje,“ uvedl Juračka.

Unie výrobců a distributorů lihovin již dříve uvedla, že částečná prohibice jim způsobuje škody zhruba 15 milionů korun denně. Aktuální odhad nyní podle něj zatím unie nemá, výrobci se podle předsedy unie a šéfa plzeňského Stocku Petra Pavlíka soustředí na to se spojit s obchodními partnery a obnovit důvěru spotřebitelů vůči kategorii lihovin. Na cenách lihovin by se tak podle něj zatím celá aféra projevit neměla. „Nevíme zatím o žádném vstupu, který by měl nějakým způsobem zvedat ceny,“ uvedl Pavlík.

Podle Pavlíka je také předčasné přemýšlet o tom, zda výrobci budou chtít do cen svých výrobků promítnout škody, které kvůli částečné prohibici producenti utrpěli. Důvodem je, že firmy ještě nemají konkrétní odhady škod, závistí to také na tom, jak se k případným kompenzacím a náhradam postaví stát, který prohibici vyhlásil.

Autor: duk, jnd

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video