Protokolář Jindřich Forejt možná skončí ve funkci a opustí Zemana | E15.cz

Protokolář Jindřich Forejt možná skončí ve funkci a opustí Zemana

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Od pátečního večera se množí spekulace, že ve své funkci skončí ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. 

Od pátečního večera se množí spekulace, že ve své funkci skončí ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechce zprávy, které jsou založeny jen na anonymních zdrojích, komentovat. Na twitteru uvedl, že personální změny komentuje až v okamžiku, kdy jsou.

Podle informací webů Neovlivní.cz, Echo24.cz a Blesk.cz by měl Forejt odejít během několika dnů. Informace o údajném konci Forejta jako šéfa protokolářů na Pražském hradě ČTK získala z neověřených zdrojů v pátek večer. Podle některých informací byla jeho kancelář na Hradě zapečetěna.

Ovčáček nechtěl záležitost komentovat s tím, že jde o spekulace. Stejně se v sobotu vyjádřil i kancléř prezidenta Vratislav Mynář, který ČTK v sms zprávě napsal, že to jsou "jenom spekulace". Hradní mluvčí dnes ČTK sdělil, že k žádné personální změně nedošlo. "Pokud by k ní došlo, jako vždy bych informoval veřejnost," poznamenal. Později na twitteru napsal, že média v případě Forejta odkazují jen na anonymní zdroje. "Na ty nereaguji. Personální změny komentuji až v okamžiku, kdy jsou," uvedl.

Média píšou, že konec Forejta by mohl být oznámen tento týden. Podle Blesk.cz již je za něj vybrána náhrada.

Forejta ČTK s žádostí o vyjádření oslovila v pátek, dnes dotaz opakovala. Zůstal bez odpovědi.

Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Vysvětlovat musel zpoždění leteckého speciálu, ve kterém letěla delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče. Z hradního protokolu také měla podle oficiálního sdělení Hradu pocházet chybná informace, na jejímž základě Zeman obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Schapiro ale ve Vladislavském sále byl. Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance.

Forejt patří k blízkým spolupracovníkům Zemana, který se ho v minulosti několikrát zastal. Na Hradě má podle některých informací spory s kancléřem Vratislavem Mynářem nebo hlavním poradcem prezidenta Martinem Nejedlým.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video