Průzkum: Češi věří víc youtuberům než politikům

Youtuber Kovy

Youtuber Kovy Zdroj: osobní archiv

Youtuber Kovy se přiznal k homosexualitě.
Youtuber Kovy: „To nejhorší, co jsem udělal pro sledovanost, bylo, že jsem seděl uprostřed plného nákupáku v Pardubicích a křičel: ,Prdel!‘“
Premiér Andrej Babiš (vlevo) uvedl 18. prosince 2017 v Praze do funkce ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (vpravo).
Nový ministr školství Robert Plaga (ANO) chce řešit finanční revizi inkluze, tedy společného vzdělávání.
Česku vládne kabinet Andreje Babiše
9
Fotogalerie

Tuzemským politikům věří Češi ještě méně než youtuberům či blogerům. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Vyjádřením politiků k situaci v Česku věří jen asi šestina lidí, oproti loňsku tak důvěra značně klesla. Vyšší důvěru než politici mají i herci, sportovci nebo novináři. Nejvíce lidé věří vědcům.

Zatímco názorům vědců ve veřejných otázkách věří 81 procent lidí, důvěru ve vyjádření tuzemských politiků má jen 16 procent Čechů. Dokonce i youtubeři a blogeři, tedy lidé vyjadřující své názory přes videa a články na internetu, mají o něco větší důvěru veřejnosti, a to 17 procent. Důvěra v politiky navíc od průzkumu z loňského září výrazně poklesla, loni ještě politikům věřila zhruba čtvrtina lidí.

Více než českým politikům věří dotázaní i zahraničním politikům nebo představitelům Evropské unie, kterým důvěru vyjádřila asi pětina lidí. Novinářům či církevním představitelům věří čtvrtina Čechů a zástupcům známých firem nebo neziskových organizací téměř třetina. Představitelé mezinárodních organizací, jako je třeba OSN, mají důvěru dvou pětin lidí podobně jako známí herci a zpěváci.

K nejdůvěryhodnějším skupinám se řadí kromě vědců sportovci, centrální bankéři a ekonomičtí analytici. Známí sportovci a představitelé České národní banky mají důvěru zhruba poloviny Čechů a analytici tří pětin lidí.

Obecně se Češi více rozhodují na základě názorů odborníků. Že je lepší, spoléhat se spíše na názory odborníků než obyčejných lidí, si myslí 30 procent dotázaných. Opačný názor má 26 procent Čechů. Dalších 36 procent lidí se nekloní ani na jednu stranu.

Oproti loňsku se situace změnila, před rokem převažovali lidé spoléhající se na názory obyčejných lidí. K rozhodování podle názorů obyčejných lidí se kloní podle CVVM spíše dotázaní se špatnou životní úrovní a příznivci levicových stran.

CVVM provádělo průzkum od 9. do 19. října. Zúčastnilo se ho 934 obyvatel České republiky starších 15 let.

SkupinaDůvěřujeNedůvěřuje
Vědci8114
Ekonomičtí analytici6028
Představitelé České národní banky5237
Známí sportovci4842
Známí herci a zpěváci3953
Představitelé mezinárodních organizací3850
Představitelé známých firem3156
Představitelé známých neziskových organizací3155
Novináři2669
Představitelé církví2565
Představitelé Evropské unie2172
Zahraniční politici2065
Známí blogeři a youtubeři1757
Čeští politici1680