První vlna: díky dotacím může přibýt až 3,5 tisíce plynových kotlů | E15.cz

První vlna: díky dotacím může přibýt až 3,5 tisíce plynových kotlů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Blazek, Mlada fronta E15

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V první vlně kotlíkových dotací by mohlo být v Česku instalováno až 3500 nových plynových kotlů. Informoval o tom Český plynárenský svaz (ČPS). Podle údajů o počtu podaných žádostí ze sedmi krajů bylo zatím podáno téměř 2200 žádostí o dotaci na kondenzační plynové kotle. Plynem v Česku v současnosti topí odhadem 1,4 milionu domácností.

„Podle počtu podaných žádostí ze sedmi krajů je téměř dvakrát větší zájem o plynové kotle než o kotle jen uhelné, což určitě těší každého, kdo žije v ČR a má zájem o čisté ovzduší,“ říká předseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS) Jan Valenta.

Evropské státy postupně zakazují kotle na tuhá paliva. Do roku 2022 bude pod pokutou 50 tisíc korun zakázáno používání asi 75 procent uhelných kotlů. „Lze očekávat, že v horizontu maximálně 10 let už nebude uhlí vůbec pro lokální vytápění využíváno,“ míní Valenta.

Zájem o dotace na výměnu neekologických kotlů je velký, lidé už částku vyčerpali ve více než polovině krajů. Některé kraje proto příjem žádostí již zastavily, jiné nadále žádosti přijímají, ale odkládají je do takzvaných zásobníků.

V první vlně výzvy budou v celé zemi rozděleny na výměnu starých kotlů tři miliardy korun. Domácnost může na výměnu kotle získat 70 až 80 procent nákladů z maximální částky 150 tisíc korun. Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle. Dalších pět procent je zvýhodnění pro obce s překročenými imisními limity.

Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 tisíc kotlů. Měla by tak být nahrazena až třetina nejvíce znečišťujících kotlů v tuzemsku.

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video