Rath o Bendlovi v čele zemědělství: Na co sáhne, to pohnojí | E15.cz

Rath o Bendlovi v čele zemědělství: Na co sáhne, to pohnojí

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) má podle svého dlouholetého kritika Davida Ratha (ČSSD) pro novou funkci vynikající kvalifikaci, protože "na co v minulosti sáhl, to pohnojil". Středočeský hejtman to dnes řekl novinářům. Podle něj je Bendlovo jmenování zprávou pro všechny adepty, že k získání jakéhokoliv ministerstva nepotřebují odborné znalosti. Bendl na to reagoval slovy, že Rath by měl raději mlčet, protože o jeho nekompetentnosti vědí lidé ve středních Čechách své.

Rath uvedl, že podle jeho informací sice přišel Bendl do styku se zemědělstvím v 80. letech jako člen žňové komise SSM, kdy „kontroloval boj o zrno“, ale jiné zkušenosti zřejmě nemá. Bendl vystudoval vysokou školu strojní a textilní, v minulosti byl mimo jiné starostou Kladna, středočeským hejtmanem nebo ministrem dopravy. Minulý týden vystřídal v křesle ministra zemědělství odvolaného Ivana Fuksu (ODS).

„Je to dobrá zpráva pro všechny, kteří by chtěli být v budoucnu ministry. Že k tomu nepotřebují žádnou kvalifikaci. Jakékoliv ministerstvo je otevřeno komukoliv. I já jsem v duchu zajásal, protože tedy i mě může v budoucnu potkat to štěstí, že budu třeba ministrem průmyslu, ministrem zemědělství, ministrem životního prostředí nebo ministrem obrany,“ prohlásil ironicky Rath. „Stačí jenom, když dostatečně včas někoho zradíte a pomůžete premiérovi,“ dodal.

„Na jeho místě bych mlčel. O jeho nekompetentnosti vědí lidé ve Středočeském kraji své. Mistrem je pan poslanec a hejtman snad jen v urážkách, ale na to už jsem si zvykl,“ reagoval Bendl.

Rath svým vyjádřením narážel tím na spekulace, podle nichž se premiér Petr Nečas (ODS) snaží jmenováním Bendla ministrem ovlivnit středočeskou organizaci ODS před volbou nového lídra. V jejím čele by totiž Bendla mohl nahradit Nečasův kritik a někdejší šéf poslaneckého klubu strany Petr Tluchoř, který má na své straně větší část vlivných regionálních politiků. Fuska mu je názorově blízký. Středočeská organizace přitom před nastávajícím sjezdem jako jediná otevřeně odmítla například prodloužení mandátu Nečasova vedení ODS.

Bendl věří, že svůj post šéfa středočeské ODS obhájí. Pokud ne, ohrozí podle něho občanské demokraty vnitrostranické spory, řekl dnes v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Regionální sněm občanských demokratů bude o svém vedení rozhodovat v sobotu.

Nečas ale náhlou rošádu na ministerstvu zemědělství zdůvodňoval svou dlouhodobou nespokojeností s prací ministra Fuksy, mimo jiné kvůli správě lesů či Fuksově postoji k velkému tendru na likvidaci starých ekologických škod.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video