Rathův spolupracovník Bušina prý padělal maturitní vysvědčení | E15.cz

Rathův spolupracovník Bušina prý padělal maturitní vysvědčení

David Rath a Filip Bušina
David Rath a Filip Bušina
• 

ČTK, krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina prý padělal své maturitní vysvědčení. Pokud by se podezření potvrdilo, mohl by přijít o vysokoškolské tituly. Bušina obvinění odmítá, informovala dnes televize Prima. Někdejší blízký spolupracovník hejtmana Davida Ratha (ČSSD) byl již před časem obviněn z mnohamilionových daňových podvodů.

Bušina se prokazoval maturitním vysvědčením ze Střední hotelové školy v Poděbradech. Tam ho však nikdo nezná. „Opravdu jsme podle dokumentace uložené v archivu školy zjistili, že tato osoba tady nestudovala. Vysvědčení, které jsme měli od policie k posouzení, je evidentní padělek,“ řekla televizi ředitelka školy Jana Podoláková.

Na vysvědčení nesouhlasí studijní obor ani číselný kód, zfalšovaný je prý i podpis tehdejšího ředitele a razítko školy. Nesedí ani jméno třídní učitelky, nikdo takový na škole nikdy nepracoval.

Bušina, který v 90. letech reprezentoval v boxu, veškerá obvinění odmítá. „Studoval jsem v rámci sportovního režimu, dojížděl jsem tam s manažerem klubu. Byl jsem tam asi pětkrát nebo šestkrát, vykonával jsem tam poslední zkoušku. Následně jsem čekal v předsálí a manažer klubu mi donesl maturitní vysvědčení,“ řekl Primě s tím, že si některé věci nevybavuje přesně, protože školu navštěvoval už před 16 lety.

Maturitním vysvědčením se prokazoval se i na vysokých školách. Teoreticky by mohl o své vysokoškolské diplomy přijít. „Je možné zrušit vydaný vysokoškolský diplom, jestliže se prokáže, že nebyly splněny základní zákonné podmínky pro jeho vydání. A samozřejmě jednou ze zákonných podmínek je, že ten člověk má maturitu,“ řekl Primě Jiří Hantl, ředitel odboru vysokých škol ministerstva školství. Problémem však může být to, že věc je už promlčená.

Bušina čelí i obviněním z daňových úniků

Bušina byl spolu s dalšími sedmi lidmi obviněn z daňových úniků nejprve v červnu 2009. Skupina podle státního zastupitelství způsobila škodu nejméně 300 milionů korun. Bušina kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD. Kriminalisté v souvislosti s tímto případem obvinili i úředníka středočeského finančního ředitelství Jaromíra Svobodu.

Druhé obvinění přišlo letos v srpnu. Podle policie Bušina pomáhal pomocí fingovaných faktur některým firmám v Česku odvádět nižší daně. Spolu se šesti společníky údajně připravil stát o dalších 253 milionů korun.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video