Recesi v Česku předpovídá další banka - Česká spořitelna | E15.cz

Recesi v Česku předpovídá další banka - Česká spořitelna

Průmysl, auta
Průmysl, auta
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká spořitelna očekává v příštím roce pokles české ekonomiky o 0,4 procenta. Stala se tak po Raiffeisenbank další bankou, která v tuzemsku očekává v roce 2012 recesi. Podle Raiffeisenbank by měl HDP v Česku v roce 2012 klesnout o 1,2 procenta. Pro rok 2013 analytici České spořitelny už předpovídají růst - o 1,8 procenta.

„Je nerozumné očekávat, že Česko v dalších měsících nezpomalí,“ uvedl analytik ČS Martin Lobotka. Pokles zpracovatelského průmyslu očekává za celý rok 2012 o procento s rizikem ještě většího poklesu. Český průmysl nyní drží nad vodou jenom zahraniční objednávky, což vzhledem k situaci v eurozóně není nijak povzbudivé zjištění, dodal.

Také spotřebitelská důvěra zůstává v Česku extrémně slabá a je na úrovních nižších než v prvním čtvrtletí 2009. To v kombinaci s růstem DPH a se stagnací trhu práce podle Lobotky znamená, že spotřeba v roce 2012 dále klesne.

Nedůvěra se podepisuje i na investicích. Jejich pokles ČS čeká příští rok o 1,5 procenta. Jediným kladným příspěvkem k růstu HDP je vývoz, který převyšuje dovoz, podotkl Lobotka.

Vývoj růstu HDP Česka

HDP Česko Autor: indexmundi.cz
Zdroj: indexmundi.com

ČS: Pokles Česka bude nižší než eurozóny

Podle Lobotky ale Česko pravděpodobně čeká menší pokles, než jaký bude v eurozóně. Důvodem pro „snesitelnější recesi“ je nízké zadlužení Česka, solidní a bezproblémový bankovní sektor, absence velkých nerovnováh či vazba na zdravější část Evropské měnové unie a na světový obchod obecně, shrnul Lobotka.

Ze zprůměrovaných výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 17 tuzemských odborných institucí ale vyplývá, že česká ekonomika v příštím roce poroste o 0,8 procenta.

Česká národní banka očekává příští rok růst ekonomiky o 1,2 procenta. ČNB ale vypracovala i alternativní scénář vývoje, který počítá se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilováním kurzu koruny. V takovém případě by tuzemská ekonomika příští rok podle ČNB klesla o 0,4 procenta. Podle ministerstva financí by měla v roce 2012 stoupnout o procento.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video