Restituci pozemků velkostatkáře Bečváře vyšetřuje policie | E15.cz

Restituci pozemků velkostatkáře Bečváře vyšetřuje policie

ČTK

Share on Facebook Messenger
Restituční nároky potomků bývalého velkostatkáře Julia Bečváře vyšetřuje policie. Ministerstvo zemědělství rozhodlo, že jedna z dědiček nemá na pozemky nárok, protože nikdy nebyla velkostatkářovou příbuznou. Restituenti ale už získali řadu lukrativních pozemků v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun a žádali i pozemek na Žižkově, na kterém Metrostav postavil bytový komplex.

Že jedna z restituentek, devadesátiletá Emílie Bednářová, není příbuznou původního majitele, zjistili právníci Metrostavu. Jejich zjištění v květnu potvrdilo ministerstvo zemědělství. I když jde o rozhodnutí v dílčím sporu restituentů proti Metrostavu, je možné ho vztáhnout i na ostatní pozemky, jež rodina vysoudila. Píše list Hospodářské noviny.

Emílii Bednářové totiž patřila polovina všech restitučních nároků rodiny. Detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajímá, proč na tuto zásadní nesrovnalost v příbuzenském vztahu nepřišli úředníci pozemkového úřadu už v roce 2009, když restituci schválili. A jestli to byla jen chyba, nebo promyšlený plán, jak se podvodem dostat k miliardovým majetkům.

Pod pět let starým potvrzením pozemkového úřadu, že Bednářová spadá mezi restituenty, je podepsaný tehdejší ředitel pražské pobočky Pozemkového fondu ČR Petr Chmelík. Bývalý ředitel pozemkového úřadu Petr Šťovíček vysvětlil, že úředníci neměli důvod o nároku Bednářové pochybovat. „Jestli to někdo udělal schválně, tak bychom se stali obětí podvodu,“ řekl.

Majetkem skrytých vlastníků

Právě s touto verzí prý pracují detektivové. Například i proto, že tyto v restituci získané nejlepší volné pozemky v Praze už dnes nejsou napsané na velkostatkářovy příbuzné. Skončily v majetku několika firem se skrytými vlastníky.

„Teď analyzujeme, jaké další kroky podnikneme. A jaká je šance dostat se zpátky k pozemkům, které se už těmto restituentům vydaly,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Advokát restituentské rodiny Daniel Honzík řekl, že jestli úřad rozhodl špatně, pak to není problém restituentů, ale úředníků. „A lhůty, ve kterých se dalo rozhodnutí napadnout, už dávno uběhly,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.