Rusnokova vláda nemá podporu veřejnosti, odhalil průzkum | E15.cz

Rusnokova vláda nemá podporu veřejnosti, odhalil průzkum

Rusnokova vláda nemá podporu veřejnosti, odhalil průzkum
Kabinet Jiřího Rusnoka při slavnostním jmenování 10. července.
• 

pav

Vláda Jířího Rusnoka má v těchto dnech daleko menší podporu než před hlasováním o důvěře. Celkem 63 procent voličů přisuzuje kabinetu menší legitimitu.

„Lidé si prostě uvědomují, že legitimita té vlády je omezena tím, že nedostala důvěru, nemá takové pravomoci a měla by omezit svoji činnost, ačkoli ji obecně podporují,“ upřesňuje Daniel Prokop z agentury Median, která výzkum provedla pro Český rozhlas.

Jak dál vysvětluje Prokop, ten obrat je docela překvapivý. „Rusnokova vláda měla velikou podporu a většina lidí se vyslovila v tom smyslu, že by měla dostat důvěru sněmovny. V našem výzkumu jenom 37 procent lidí souhlasilo s tím, že Rusnokův kabinet by měl za současné situace pokračovat ve výměnách ve státních a polostátních firmách,“ popsal v Českém rozhlase.

Lidé si přejí jít brzy k volebním urnám

Tři ze čtyř oslovených voličů souhlasí s tím, aby poslanci rozpustili sněmovnu a prezident vypsal předčasné volby. „Záměr politických stran rozpustit poslaneckou sněmovnu a umožnit tím brzké konání předčasných voleb podporuje většina lidí, kolem 72 procent,“ vysvětluje Prokop. „Takže je to názor více podporovaný než třeba podpora Miloše Zemana. A na rozdíl od podpory prezidenta je také více univerzální,“ dodává.

Tento názor totiž zastávají lidé bez ohledu na politické názory. „Podpora kroku rozpuštění sněmovny a předčasné volby prochází všemi segmenty populace. Ve všech segmentech ji zastává více než polovina lidí. Například mezi voliči ODS z roku 2010 si to myslí asi 60 procent lidí, což je trochu méně, ale pořád je to většina z nich,“ uzavírá Daniel Prokop z agentury Median

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!