Růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta. Předčil původní odhady | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta. Předčil původní odhady

ČTK

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí zrychlila svůj růst, meziročně na 2,8 procenta. V posledním čtvrtletí loňského roku činil růst 2,7 procenta. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,6 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle prvních údajů z poloviny května rostl HDP v prvním čtvrtletí o 2,5 procenta, o dva týdny později úřad odhad vylepšil na 2,6 procenta.

Míra investic nefinančních podniků se snížila o 1,4 procentního bodu. "Nefinanční podniky dále investují, i když méně než v předchozím období. Současně jim rostou mzdové náklady, které v prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o 7,7 procenta, což se nadále projevilo ve snižování míry zisku," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Míra zisku nefinančních podniků klesla meziročně o 0,9 procentního bodu.

Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele vzrostl v prvních třech měsících roku meziročně o 2,8 procenta, proti předchozímu čtvrtletí o 3,1 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele se zvýšila ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 o 2,3 procenta, mezičtvrtletně o 3,8 procenta.

Vývoj HDP České republiky


source: tradingeconomics.com

V absolutních číslech dosahoval průměrný měsíční příjem ze zaměstnání 33 581 korun. Proti předchozímu čtvrtletí to bylo o 0,8 procenta více, meziročně o 2,3 procenta více. "Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla nižší míra úspor, a to 10,6 procenta," uvedli statistici.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!