Šestnáctiletí Češi pijí alkohol nejvíce v Evropě

děti pijí alkohol

děti pijí alkohol Zdroj: profimedia.cz

Šestnáctiletí Češi pijí alkohol nejvíce v Evropě. Zatímco v průměru se v posledním měsíci napilo 57 procent evropských školáků, v Česku jich bylo 79 procent. Vyplývá to z evropské školní studie o užívání drog mezi 105 tisíci šestnáctiletými lidmi ESPAD za rok 2011. Rekordmany jsou mladí Češi i v užívání marihuany. Nad průměrem 36 zemí zapojených do průzkumu se Češi pohybovali v sedmi kategoriích z osmi.

„Jsme na prvním místě v pití alkoholu v Evropě. Nejenže je Česká republika první, ale od roku 2007 se situace ještě zhoršila,“ uvedl spoluautor studie Ladislav Csémy. Za Čechy se v požívání alkoholu za poslední měsíc ocitli mladí Dánové (76 procent) a Němci (73 procent), naopak nejméně popíjejí Islanďané (17 procent) a Albánci (32 procent).

Podle Csémyho mladí Češi vidí méně rizika alkoholu a hodnotí ho mnohem kladněji než jejich evropští vrstevníci. Mluví hlavně o tom, že jsou veselejší, společenštější, ztrácejí zábrany a jsou uvolněnější. Podle něj sice šestnáctiletí Češi nevypijí největší množství alkoholu, ale opíjejí se víc než jejich vrstevníci.

Nadměrné dávky alkoholu způsobující těžkou opilost pak za poslední měsíc pilo 54 procent českých školáků. Zhruba stejně jsou na tom i mladí Dánové, Chorvati, Slovinci a Malťané.

Čtěte více:

Index neřesti: v užívání drog a alkoholu nemají Češi konkurenci

Výrobci lihovin se brání: Češi pijí méně, než tvrdí WHO

Šestnáctiletých v Česku, kteří pravidelně pijí alkohol a opíjejí se, přibývá. Zatímco v roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých, loni jich byla už pětina. Ve srovnání s předchozími výzkumy loni v Česku dál ubývalo těch, kteří měli zkušenosti s nelegálními drogami. Poprvé se snížil i podíl školáků, kteří vyzkoušeli marihuanu či hašiš. I tak jich ale bylo 42 procent.

2845230:normal690:true:true

V roce 2007 s konopnými látkami mělo zkušenost 45 procent žáků. Mladým Čechům tak patřila v Evropě první příčka. Mezi českými školáky zatím neklesá obliba cigaret. Denně kouří čtvrtina z nich. Do studie se loni zapojilo 3913 žáků devátých tříd a prvních středoškolských ročníků.

Vláda chystá opatření, která by přispěla k omezení pití alkoholu u mladých. Provozovatelům barů, restaurací a klubů by tak mohly třeba hrozit postihy nejen za nalévání mladistvým, ale i za to, že u nich v podniku opilé děti budou. Na nějakou dobu by kvůli tomu mohli svůj podnik nuceně zavřít.

Obsahovat by to mohla chystaná novela takzvaného protikuřáckého zákona. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila pracovní skupina návrh ukončila a hotové je i paragrafové znění, čeká se na projednání.