Singer: Česko potřebuje uvolňování měnové politiky v eurozóně | E15.cz

Singer: Česko potřebuje uvolňování měnové politiky v eurozóně

Singer: Česko potřebuje uvolňování měnové politiky v eurozóně
Miroslav Singer
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Česká ekonomika potřebuje uvolňování měnové politiky v eurozóně. Uvedl to guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer v rozhovoru s americkou televizí CNBC. Upozornil, že deflační tlaky v eurozóně brzdí snahu ČNB o navrácení inflace k dvouprocentnímu cíli.

Evropská centrální banka (ECB) v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Opakovaně také dala najevo, že je v případě potřeby připravena stimulační opatření ještě rozšířit.

„Uvolňování měnové politiky ECB je pro nás potřebné, jsme s eurozónou úzce spojeni,“ uvedl Singer. „Toto uvolňování by mělo vést ke zvýšení poptávky v eurozóně, což je pro nás užitečné,“ dodal.

EU HDPEU HDPAutor: ieconomics.com
zdroj ieconomics.com

Předpokládá se, že ECB na čtvrtečním zasedání ponechá svou měnovou politiku beze změny. Viceprezident ECB Vítor Constancio minulý týden nicméně uvedl, že banka by mohla v prvním čtvrtletí příštího roku rozhodnout, zda podpoří ekonomiku eurozóny nákupy vládních dluhopisů.

Hrozby pro českou ekonomiku na dvou frontách

Singer ale také popsal hrozby pro další vývoj české ekonomiky. Možná deflace v eurozóně a rusko-ukrajinský konflikt představují pro českou ekonomiku v příštím roce velká rizika.

„Stále máme obavy ohledně eurozóny. Je to velké vnější riziko,“ řekl Singer na bankovní konferenci. Stávající oslabování směnného kurzu eura ale podle něj toto nebezpečí výrazným způsobem zmírňuje tím, že pomáhá německým automobilkám a výrobcům, což ovlivňuje i českou ekonomiku.

ČNB před více než rokem zahájila režim devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro a zabránit hrozící deflaci. Nákupy vládních dluhopisů ze strany ECB by českou korunu mohly tlačit vzhůru. Na devizových trzích se ale všeobecně předpokládá, že faktory, které táhnou jednotnou evropskou měnu nahoru, anebo ji naopak tlačí dolů, činí totéž s měnami ve střední a východní Evropě.

Singer uvedl, že ČNB tlak na českou korunu nevnímá. Má přitom za sebou rok, kdy nevstoupila na trh, aby ovlivnila kurz národní měny.

Hospodářství nejspíš zůstane v rovnováze

Ke geopolitické situace v regionu Singer poznamenal, že napětí mezi Ruskem a Západem může podkopat ekonomickou důvěru v Evropě. Velký ekonomický dopad ale podle něj mít nebude, zatímco vliv podpůrných opatření ECB a plánovaná opatření české vlády by měly udržet českou ekonomiku v rovnováze.

„Očekávám, že budeme spíše stabilní, možná s růstovým tempem mezi dvěma a třemi procenty,“ uvedl Singer. ČNB v prognóze zveřejněné na začátku listopadu zhoršila odhad vývoje české ekonomiky na letošní rok na 2,5 procenta, výhled růstu hrubého domácího produktu na příští rok pak snížila na 2,5 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!