Singer: Intervence asi ještě protáhneme. Kvůli inflaci | e15.cz

Singer: Intervence asi ještě protáhneme. Kvůli inflaci

Miroslav Singer
Miroslav Singer
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka pravděpodobně opustí režim devizových intervencí později než na začátku roku 2015, jak původně předpokládala. Na základě nové ekonomické prognózy to uvedla bankovní rada. Ta současně rozhodla, že úrokové sazby setrvají na historických minimech.

Nová prognóza podle guvernéra ČNB Miroslava Singera snižuje výhled vývoje inflace. „A v duchu předchozí komunikace ČNB platí, že bude-li ekonomický vývoj vyžadovat další uvolnění měnové politiky, bude bankovní rada upřednostňovat udržování kurzového závazku delší dobu,“ uvedl guvernér. Podle něj asi nebudou zřejmě inflační tlaky na počátku příštího roku tak vysoké, aby centrální banka režim intervencí ukončila.

Podle dřívějších prohlášení Singera počítala ČNB s ukončením režimu na počátku roku 2015. Vývoj inflace ovšem podle ekonomů naznačuje, že centrální banka by mohla intervenční režim podržet možná až do roku 2016.

Devizové intervence , aby uvolnila měnové podmínky a zabránila hrozící deflaci.

Úrokové sazby zůstávají na stejné úrovni

Bankovní rada zároveň podle guvernéra dospěla k závěru, že domácí úrokové sazby nemusí v roce 2015 růst tak rychlým tempem, jak naznačuje prognóza. Tržní úrokové sazby by měly podle prognózy zůstat na současných velmi nízkých úrovních až do počátku příštího roku.

Ponechání úrokových sazeb na minimální úrovni analytiky nepřekvapilo. „Stále neexistuje důvod, proč by je banka měla měnit. Měnová politika je díky tomu uvolněná. To by mělo pomoci k nastartování ekonomiky a jejímu oživení,“ uvedl například analytik Home Creditu Michal Kozub.

Vývoj kurzu koruny vůči euru za poslední rok:

Vývoj kurzu koruny vůči euru za poslední rokAutor: Kurzy.cz
Zdroj: Kurzy.cz

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video