Šiškova chobotnice: z výplaty dávek měla těžit provázaná skupinka firem | E15.cz

Šiškova chobotnice: z výplaty dávek měla těžit provázaná skupinka firem

První náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška a ředitel odboru informatiky Milan Hojer (v pozadí) 3. října dopoledne v chodbě Obvodního soudu pro Prahu 2. Soud poslal Šišku do vazby, Hojera propustil na svobodu. Protikorupční policie viní oba vysoké úředníky z podplácení v souvislosti se způsobem zadání veřejné zakázky. (foto ČTK)
První náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška a ředitel odboru informatiky Milan Hojer (v pozadí) 3. října dopoledne v chodbě Obvodního soudu pro Prahu 2. Soud poslal Šišku do vazby, Hojera propustil na svobodu. Protikorupční policie viní oba vysoké úředníky z podplácení v souvislosti se způsobem zadání veřejné zakázky. (foto ČTK)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie prý rozkryla systém korupce na ministerstvu práce a sociálních věcí v kauze IT zakázek, v níž stíhá 12 lidí. Bývalý náměstek Vladimír Šiška spolu se dvěma nejvyššími jednateli Fujitsu Technology a členy managementu firem Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv podle policie uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou dávek. Čtyři firmy měly vyvinout na své náklady nové systémy, přes něž by se pak dávky vyplácely, píše deník Dnes.

„Předem bylo dohodnuto, že následně tyto aplikace poskytnou MPSV k užívání za symbolickou cenu a MPSV bude za provoz platit Fujitsu, která část takto získaných peněz rozešle společnostem,“ píše se v usnesení o zahájení trestního stíhání. Šiška poté podle deníku Dnes uzavřel na již existující rámcovou smlouvu ministerstva vnitra s firmou Fujitsu novou prováděcí smlouvu a k ní dodatky, které zajistily, že dané firmy mohly nové aplikace pro dávky vytvořit a provozovat.

Firmy Digi Trade, Vítkovice IT Solutions, Techniserv a Skill vytvořily nové aplikace. Celkem si podle znaleckého posudku policie mohly firmy přijít na 386,12 milionu korun. Což je prý o 180 milionů korun více, než by ministerstvo platilo, kdyby nechalo běžet vše při starém a do dávek vůbec nesahalo. Tehdejší ministr Jaromír Drábek (TOP 09) přitom tvrdil, že ministerstvo mělo díky výměně starých aplikací za nové ročně ušetřit 200 milionů korun.

Současná ministryně MPSV Ludmila Müllerová (TOP 09) k případu uvedla, že nechá pracovat policii. „Jsme pochopitelně připraveni na tomto případu spolupracovat a poskytnout veškeré dokumenty, které budou vyšetřovatelé žádat,“ řekla listu. Obviněným hrozí nepodmíněné tresty až do výše 12 let. Policie podle dokumentů, které má deník k dispozici, zahájila trestní stíhání 19. února.

Obvinění v korupční kauze MPSV
MPSV Vladimír Šiška, tehdejší 1. náměstek ministra; René Piták, 1. ředitel odboru IT; Milan Hojer, 2. ředitel odboru IT
Fujitsu Technology Solution Radek Sazama, jednatel; Jiří Řehák, jednatel
Vítkovice IT Solution Vladimír Měkota, místopředseda představenstva; Pavel Kocour, člen představenstva
Digi Trade Radan Picek, jednatel
Techniserv IT Luděk Telecký, jednatel
Skill Antonín Kočí, jednatel
ministerstvo vnitra Miroslav Duda, ředitel odboru rozvoje projektů a služeb eGovernmentu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.