Sjednocená DPH 19 procent by podle Nečase mohla přijít dříve | E15.cz

Sjednocená DPH 19 procent by podle Nečase mohla přijít dříve

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: archiv E15

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Petr Nečas si dokáže představit dřívější sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty na 19 procentech. Příchod změny bude záviset na ekonomickém vývoji v následujících měsících, řekl mluvčí vlády Jakub Stadler. Korigoval tak premiérova slova v rozhovoru pro deník Dnes, kde Nečas hovořil o jednotné dvacetiprocentní dani.

„Premiér Petr Nečas dlouhodobě tvrdí, že systémovým a nejčistším řešením by bylo sjednocení nepřímých daní na úrovni 19 procent. Tento jeho postoj i nadále trvá,“ uvedl Stadler. „V případě nepříznivého vývoje bude muset vláda otevřít diskusi nad úpravou nepřímých daní ještě před rokem 2013,“ dodal.

Podle říjnové prognózy ministerstva financí by měla tuzemská ekonomika příští rok stoupnout jen o jedno procento. Ještě v červenci přitom úřad počítal s 2,5procentním růstem. Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér se ale obávají dalšího zhoršení prognóz.

„Teď v listopadu nikdo neví, co bude v lednu, co problém eurozóny udělá s finančními trhy, jak se to přelije nebo nepřelije do reálné ekonomiky, a tím pádem i do poptávky po českém exportu,“ uvedl Nečas v MfD. V současné době připravuje ministerstvo krizové scénáře pro případ mírné nebo hlubší recese. Při nynějším sníženém odhadu ekonomického růstu by si prý vláda vystačila s výdajovými škrty. V případě recese ale nevylučuje návrhy na zvýšení rozpočtových příjmů.

„Obecně platí, když za takové situace chcete zvýšit příjmy rozpočtu, každý trochu kvalifikovaný ekonom vám řekne, že máte jít cestou nepřímých, nikoliv přímých daní,“ míní premiér. Oba politici již v minulosti hovořili o možnosti rychlého sjednocení daně z přidané hodnoty na výši 19 procent s možnými výjimkami například pro léky či knihy a noviny. Tento postoj ale zatím nezískal podporu nejmenší koaliční strany Věci veřejné.

Nynější návrh na změny v sazbách hovoří o zvýšení snížené desetiprocentní sazby na 14 procent příští rok a o rok později na sjednocení obou sazeb, tedy i nynější základní 20procentní, na 17,5 procenta. Novelu vládního zákona na počátku října zamítl Senát, sněmovna ho ale zřejmě přehlasuje.

Kalousek koaliční dohodu o DPH nepovažuje za šťastnou. „Vždy jsem si přál jednotnou 19procentní daň s nižší sazbou na noviny, knihy a léky. Co vím, stejný názor má i premiér Nečas. Věci veřejné si vyvzdorovaly jiný výsledek. Pokud by svůj postoj chtěly kdykoliv přehodnotit, samozřejmě se rád vrátím ke své původní myšlence,“ řekl dnes Kalousek v rozhovoru pro server Deník.cz.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video