Šlechtová: Česko plní jen třetinu podmínek pro čerpání dotací | E15.cz

Šlechtová: Česko plní jen třetinu podmínek pro čerpání dotací

Šlechtová: Česko plní jen třetinu podmínek pro čerpání dotací
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (v pozadí náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký)
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Česko plní podmínky Evropské komise pro čerpání peněz z fondů EU v příštích letech pouze z jedné třetiny, řekla na dnešním Žofínském fóru ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Podle ní chybí hlavně některé zákony, které se Česko zavázalo přijmout, jako je služební zákon či zákon o posuzování záměrů na životní prostředí (tzv. proces EIA).

„Předběžné podmínky Česká republika v tuto chvíli neplní zhruba ze 70 procent,“ řekla Šlechtová. Podle ní jde hlavně o legislativní problémy, protože stále chybí některé zákony.

Jedním z restů, který spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj(MMR), je nedořešená elektronizace veřejných zakázek. „Evropská komise čtyři roky trvala na tom, že musí existovat služební zákon. Doufám, že i tím, že je v platnosti a bude účinný od ledna 2015, tak Česká republika tuto podmínku splnila,“ dodala Šlechtová.

Šlechtová: Česko loni z fondů EU nedočerpalo 12 miliard

Za výraznější problém považuje chybějící zákon o posuzování vlivu na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Ten měl podle slibu ČR platit od ledna 2015, tento termín se však zcela určitě nestihne. „Vzhledem k tomu, že je k této legislativě opravdu spousta pozměňovacích návrhů a vzhledem k tomu, že tento zákon byl zařazen pozdě na projednávání Poslaneckou sněmovnou, tak ten zákon nebude platit od ledna 2015,“ řekla Šlechtová s tím, že reálnější termín je březen příštího roku.

Všechny předběžné podmínky, k jejichž přijetí se Česko zavázalo v takzvané Dohodě o partnerství, musí platit nejpozději k 1. lednu 2016. Dokud však ČR nepřijme poslední z nich, nepošle EK v rámci nového programového období ani euro.

Česká republika může v novém programovém období 2014 - 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (657 miliard korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!