Šnajdr se vzdá odškodného, když se mu olomoučtí žalobci omluví | e15.cz

Šnajdr se vzdá odškodného, když se mu olomoučtí žalobci omluví

Marek Šnajdr
Marek Šnajdr
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Exposlanec ODS Marek Šnajdr dnes nabídl před soudem jednání o smíru s ministerstvem spravedlnosti, po kterém chce zhruba čtyři miliony korun kvůli nezákonnému trestnímu stíhání a vazbě v kauze údajných trafik. Podmínkou je veřejná omluva státního zastupitelství, nebo státu. Požadavek dnes začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 2.

Soudce Pavel Riedlbauch vyslechnul nároky žaloby a vyjádření ministerstva. Další termín nařídil na 23. ledna a strany sporu vyzval, aby se hlásily, zda jednají o smíru.

Šnajdr dorazil k soudu s právníkem Lukášem Trojanem, který uvedl, že jeho klient je ochoten s ministerstvem jednat o smírném řešení. Za trestní stíhání a měsíc vazby chce tři miliony korun. Právní služby vyčíslil na zhruba milion. Výpočet služeb je prý trojnásobkem, protože na kauze pracovalo několik advokátů.

Podle soudce je požadovaných 5000 korun za den vazby nezvyklá částka, většinou se prý nárokuje 500 až 1500 korun. „Je si vědomý (Šnajdr), že požaduje částku, která vybočuje z toho, co je v Česku obvyklé,“ řekl Trojan.

Veřejná omluva

Případný smír, ve kterém je prý ochoten se vzdát nároku na odškodnění za trestní stíhání a vazbu, podmiňuje veřejnou omluvou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, nebo státu.

Exposlanec po jednání novinářům řekl, že jeho cílem není získat peníze ze státního rozpočtu, ale omluva. „Mým jediným cílem je to, aby bylo uznáno, že došlo k protiprávnímu jednání. Ve slušné společnosti je fér, aby někdo řekl, stala se chyba, omlouváme se za ni,“ dodal.

Kauza trafik
Šnajdr loni strávil měsíc ve vazbě kvůli obvinění, že si nechali slíbit „trafiky“ v podobě lukrativních postů ve státní firmě výměnou za to, že se vzdá poslaneckého mandátu. Stejně na tom byli jeho kolegové Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Nejvyšší soud následně dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a že je tedy nelze trestně stíhat.
Ministerstvo spravedlnosti je letos odmítlo odškodnit, obrátili se proto na soud. Fuksův případ se začal řešit tento týden, termín projednání Tluchořovy žaloby zatím nebyl určen.
V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kauzy kolem Nagyové loni vedly k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery