Sobotka: Jsme připraveni poslat Turecku 400 milionů na uprchlíky | E15.cz

Sobotka: Jsme připraveni poslat Turecku 400 milionů na uprchlíky

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika počítá se svým podílem na evropské finanční podpoře Turecku k tomu, aby mohlo lépe zvládat situaci s více než dvěma miliony uprchlíků na svém území. Novinářům to v Bruselu při příchodu na summit EU-Turecko řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Pokud dnes bude záměr potvrzen, bude to znamenat v příštím roce mezi 300 až 400 miliony korun z rozpočtu. Stejnou částku předpokládá také v roce 2017.

Evropská unie hodlá Ankaře poskytnout celkem tři miliardy eur (asi 81 miliard korun). Z unijního rozpočtu má jít 500 milionů eur, na zbytek se mají složit členské země Evropské unie. Detaily zatím nejsou zcela dohodnuté.

Evropská komise ale navrhovala rozložení částky do dvou let a její naplnění podle podobného vzorce, jaký je používán v případě unijního rozpočtu. Na Česko by tak ze 2,5 miliardy eur za dva roky připadalo přibližně 25 milionů eur (tedy asi 675 milionů korun).

Největší podíl by měl přijít z Německa, Británie, Francie, Itálie a Nizozemska. „Česká republika počítá s tím, že finanční prostředky uvolní ve dvou letech. Mimo jiné proto, že také chceme vidět reakci turecké strany,“ vysvětlil při příchodu novinářům český premiér.

Plnění podmínek

Je totiž podle něj potřeba, aby také Turecko splnilo svou část dohodnutého společného akčního plánu. „Očekáváme, že Turecko zasáhne proti převáděčům a pašerákům lidí na svém západním pobřeží, tam zatím mají naprosto volný prostor,“ připomněl Sobotka. Turci by také měli být schopni navracet migranty bez práva na azyl do zemí původu, či zpřísnit režim na hranicích tak, aby byli schopni migrační toky regulovat.

V rozhovoru s českými novináři před odletem do Bruselu Sobotka zdůraznil, že především by Turecko mělo začít regulovat migraci na svém území. „To znamená, že by nemělo docházet k tomu, že Turecko nebude mít funkční hranice například se zeměmi, jako jsou Irák, Sýrie nebo Írán,“ prohlásil předseda české vlády.

Podle Sobotky je také nepřípustné, aby Turecko přihlíželo tomu, jak na jeho západní hranici působí pašeráci lidí. Kvete například prodej gumových člunů a pašeráci lidí inkasují obrovské částky od uprchlíků za přepravu na řecké ostrovy. „Pokud toto všechno bude fungovat, pak si myslím, že může být poskytnuta příslušná podpora,“ řekl Sobotka.

Pro Česko je podle premiéra důležité, aby začala fungovat intenzivní spolupráce unie a Turecka. „Nejde jen o migraci, byť to teď přirozeně většinu Evropy zajímá nejvíc,“ poznamenal Sobotka. Zmínil ale také potřebu lepší koordinace boje s terorismem či snahu stabilizovat Sýrii.

„Cestou k tomu je otevření Turecka Evropě. Čili má smysl otevírat další přístupové kapitoly,“ míní. Česko tedy další jednání podporuje. Sobotka ale zároveň upozornil, že otevření diskusí neznamená, že je vše hotovo. „Diskuse o kapitolách, včetně lidských práv, právního státu, dává EU možnost, aby trvala na dosažení určitých standardů na území Turecka,“ vysvětlil premiér postoj České republiky. Praha podle něj vidí problémy v oblastech jako je svoboda tisku či zacházení s menšinami.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video