Sobotka: Nesmíme ignorovat informace tajných služeb o poště | E15.cz

Sobotka: Nesmíme ignorovat informace tajných služeb o poště

Sobotka: Nesmíme ignorovat informace tajných služeb o poště
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Vláda musí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) reagovat na informace tajných služeb o kauze kolem České pošty. O kauze jednalo i předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

„Pokud jde o situaci kolem České pošty, já prostě nechci opakovat chybu, kterou udělala Nečasova vláda, když ignorovala signály a informace, které měla od zpravodajských služeb v České republice a nebyla schopná na základě těchto informací reagovat,“ uvedl Sobotka. Zmínil se přitom o kauze Viktoriagruppe, v níž jde o zásoby nafty, které má Česko uskladněné v Německu a s nimiž nemůže nakládat.

Kauza kolem České pošty vypukla minulý týden, kdy se objevila informace, že Kamil Choc ze středočeské ČSSD chtěl třímilionový úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor o více než 20 milionů korun. Peníze údajně měly jít do pokladny sociálních demokratů a přímo k ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, což strana i Chovanec odmítají. Podle některých informací případ souvisí s tendrem na zajištění bezpečnostních služeb pro Českou poštu.

Podezřelý poradce

Chovanec České televizi řekl, že podle jeho indicií kauzu Česká pošta nepokrývá jen Bezpečnostní a informační služba (BIS), ale i jiné tajné služby. „Že se na sledování toho, co se děje ve státním podniku, podílí Bezpečnostní informační služba, je naprosto přirozené, nás spíš zajímá angažmá těch ostatních,“ uvedl. V kauze se navíc objevilo jméno Vojtěcha Adama, poradce vicepremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše.

Babiš svého poradce hájí. „Pan Čadek se ke mně hlásil a já jsem ho poslal za svým poradcem. Ten ho vyslechl a já jsem panu Čadkovi napsal, když mi poslal sms, aby podal trestní oznámení,“ řekl ČT. Chovanec zopakoval, že Čadek podle něj žádný oprávněný nárok vůči poště nemá.

Korupce? Ne, administrativní chyba

Vyjádřil se také k jinému policejnímu vyšetřování spojenému s Českou poštou, v němž figuruje i firma Agrotec z Babišova holdingu Agrofert. Věc má podle Chovance v gesci pražské vrchní státní zastupitelství a ministr prý nemá ani „milimetr pochybností“, že žalobci postupují řádně.

Policie nedávno navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem v kauze manipulace se zakázkami České pošty. Mezi obviněnými firmami podle dřívějších informací médií figuruje právě i hustopečský Agrotec. Kauzu nyní posuzují žalobci, kteří rozhodnou o tom, zda ji pošlou k soudu.

Holding Agrofert uvedl, že jeho firma Agrotec obviněná v kauze České pošty nezpůsobila žádnou škodu, zaměstnanci prý nanejvýš udělali administrativní chybu. Agrofert, který patří předsedovi ANO a ministru financí Andreji Babišovi, se také ohradil proti úniku informací do médií, žalobce by to měl podle holdingu vyšetřit.

Kvůli kauze Česká pošta-Čadek Chovanec o víkendu požádal o schůzku předsednictva Bezpečnostní rady státu, které tvoří premiér, vicepremiéři a ministři zahraničí, obrany a vnitra. Důvodem je podle něj ohrožení ekonomických zájmů státního podniku a s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra.

Řadě členů opozice, ale i koalice přijde však takové vysvětlení nedostatečné. Vedení bezpečnostní rady by se podle nich mělo svolávat jen v případě zásadního bezpečnostního ohrožení země.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!