Sobotka: Rostoucí ekonomiku brzdí dopravní infrastruktura | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Sobotka: Rostoucí ekonomiku brzdí dopravní infrastruktura

Sobotka: Rostoucí ekonomiku brzdí dopravní infrastruktura
Stavba dálnice D3 v úseku Veselí nad Lužnicí - Bošilec
• 
ZDROJ: RSD

ČTK

Horší dopravní infrastruktura je podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) jedním z limitujících faktorů, který brzdí jinak velmi vysoký růst ekonomiky. Vláda tak chce v příštích letech urychlit dostavbu dlouho odkládaných dálnic D8, D3 a R35. Dále chce zvyšovat rozdíl mezi minimální mzdou a dávkami, aby byl co nejvíc motivační a ještě více klesala nezaměstnanost, řekl premiér dnes v Brně na sněmu Svazu průmyslu a dopravy.

„Snažíme se co nejvíce urychlit přípravu staveb a především výkup pozemků, za které platíme vlastníkům více. Věřím, že se také podařilo personálně stabilizovat Ředitelství silnic a dálnic. Dálnici D8 už chceme otevřít příští rok na podzim,“ řekl Sobotka.

Za další brzdu rozvoje ekonomiky označil digitalizaci státní správy a digitalizaci průmyslu, v níž jsou výrazně napřed například pobaltské státy. „Ujel nám vlak a je potřeba toto zpoždění dohnat. Pro digitalizaci průmyslu je potřeba nastavit podmínky, tedy zavedení dostatečně rychlého internetu na celém území státu,“ poznamenal Sobotka.

Česká ekonomika překvapila, její růst nemá v Evropě konkurenci

Pokud se podaří vládě tyto resty postupně plnit, může podle premiéra růst ještě lépe než dosud. A to i přesto, že v prvním pololetí patřila ke třem nejrychleji rostoucím v Evropské unii. Jedním z tahounů růstu HDP je podle Sobotky export. „Povedl se pragmatický obrat a už nerušíme ambasády, ale naopak posilujeme ty, kde cítíme exportní potenciál. Výrazně jsme posílili ekonomickou diplomacii,“ řekl Sobotka. Podle něj také Česko postupně dohání pozici v Číně. „Nevsázíme všecko na Čínu, ale jen doháníme pozice, které tam dávno mají jiné evropské státy,“ uvedl Sobotka.

K růstu podle něj může dále přispět to, že se podaří ve druhém programovacím období Evropské unie efektivně vyčerpat balík 660 miliard korun, který má Česko k dispozici. „Už jsou schválené operační programy a vypsané některé výzvy,“ dodal Sobotka.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!