Sobotka svolal kvůli kauze Čapí hnízdo předsednictvo ČSSD | E15.cz

Sobotka svolal kvůli kauze Čapí hnízdo předsednictvo ČSSD

Sobotka svolal kvůli kauze Čapí hnízdo předsednictvo ČSSD
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Hnutí ANO musí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) problémy kolem kauzy Čapího hnízda srozumitelně vysvětlit a řešit, nesmí je bagatelizovat. Sobotka chce, aby vláda stabilně pracovala a ANO v tom musí koalici pomoci. Dopady kauzy se bude zabývat předsednictvo ČSSD, které Sobotka svolal na páteční večer. Předsednictvo bude kromě dopadů kauzy jednat o zákonu o střetu zájmů a o postoji ČSSD k mimořádné schůzi Sněmovny, která se sejde 23. března kvůli Čapímu hnízdu.

„Chci, aby naše vláda stabilně a dobře pracovala a nedávala prostor (předsedovi ODS Petru) Fialovi a (předsedovi TOP 09 Miroslavu) Kalouskovi k laciným útokům. Ale ANO v tom musí vládní koalici pomoci. Své současné problémy nesmí bagatelizovat a musí je srozumitelně vysvětlit a řešit,“ uvedl Sobotka.

Koaliční špičky ve středu večer hledaly společné stanovisko, názory po jednání ale nezměnily. ANO je proti schválení programu schůze svolané na podnět pravicové opozice spolu s Úsvitem s Blokem proti islámu na příští středu, lidovci zůstali u kladného stanoviska. Vicepremiérovi Andreji Babišovi (ANO) se nelíbí, že lidovci chtějí vyslovit souhlas s programem mimořádné schůze.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky tomu společnost dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod, a svolali proto mimořádnou schůzi.

Martin Čaban: Nejen Modří už vědí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!