Minimální mzda: Sociální demokraty podpoří komunisté | E15.cz

Sociální demokraty podpoří komunisté. Chtějí rychlejší růst minimální mzdy než ANO

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

ČSSD spolu s odbory získaly ve sporu s ANO a firmami o masivnější zvýšení minimální mzdy od ledna dalšího spojence. Nárůst o 1350 až 1650 korun podporuje i KSČM tolerující menšinový kabinet Andreje Babiše. Jeho hnutí by nejnižší výdělek zvedlo ze současných 13350 korun zhruba o tisícikorunu. Zaměstnavatelé trvají nejvýše na 700 korunách. Koalice má jednání o minimální mzdě na programu ve středu.

„Výraznému navýšení se bránit nebudeme, ale nesmí to být na dlouhou dobu naposledy, kdy minimální mzda vzroste,“ řekl deníku E15 člen sněmovního rozpočtového výboru za komunisty Jiří Dolejš.

„Stále chybí dohoda o valorizačním automatu, takže není jasné, co bude v roce 2021. Mzdová konvergence by přitom měla plynule pokračovat,“ dodal.

Po nastavení fixního mechanizmu, podle něhož by se minimální mzda zvedala o jasně dané a tedy předvídatelné částky, volají hlavně firmy. 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) původně prosazovala navýšení na 14700 korun. Strana však přitvrdí. „Prosazujeme patnáct tisíc. Čeští zaměstnanci nejsou o nic horší než slovenští nebo polští,“ uvedl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Například polská vláda v září schválila nárůst nejnižšího výdělku od příštího roku o 350 zlotých na 2 600 zlotých (15 500 korun) a do roku 2023 plánuje zvýšení na 4 000 zlotých (24 tisíc korun).

„Přeji si, abychom dosáhli maxima. Kdyby to záviselo skutečně jen a pouze na mě, tak je minimální mzda klidně dvacet tisíc korun. Lidé, co pracují, nemají být chudí,“ prohlašuje nyní Maláčová.

Z Babišova uskupení se ozývají různé názory. Nejblíže zaměstnavatelům je ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Navrhuje, aby se minimální mzda zvedla podobně jako průměrný výdělek o šest procent. To je asi 800 korun. „Půjdu na jednání koaliční rady s ekonomicky podloženými argumenty,“ uvedla. Někteří ministři ANO připouštějí růst o více než tisícikorunu.

V uplynulých letech se mohli zaměstnavatelé připravit na zvýšení minimální mzdy ve větším předstihu. Vláda se zpravidla dohodla v srpnu nebo v září. Naopak v letech 2008 až 2012 nejnižší výdělek nezvyšovala vůbec. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video