„Solární panely nesnáším.“ Zeman podpořil rozšíření dukovanské elektrárny | e15.cz

„Solární panely nesnáším.“ Zeman podpořil rozšíření dukovanské elektrárny

Miloš Zeman na návštěvě Vysočiny
Miloš Zeman na návštěvě Vysočiny
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman podpořil rozšíření kapacity jaderné elektrárny v Dukovanech. Stavbu nového bloku dukovanské elektrárny v úterý podpořilo i krajské zastupitelstvo Vysočiny, podle kterého je elektrárna významným zaměstnavatelem a má vliv i na vzdělanost a celkovou životní úroveň regionu.

„Jsem velkým zastáncem jaderné energetiky a nesnáším, když jsou naše pole pokryta solárními panely. Proto plně podporuji rozšíření kapacity jaderné elektrárny v Dukovanech. Pominu důvod energetické soběstačnosti, který současná situace na Ukrajině samozřejmě zesiluje,“ řekl Zeman s tím, že výroba energie v jaderných elektrárnách je také ekonomicky nejefektivnější. „Protože neemitují skleníkové plyny, rozumní ekologové by je proto měli také vítat,“ dodal.

Vychází z předpokladu, že životnost jaderných elektráren včetně Dukovan byla násobně podceněna. „Ukazuje se, že existující reaktory mohou klidně fungovat dalších 20 až 30 let,“ řekl Zeman s odvoláním na předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou. Jaderná energetika podle něj pokrývá 35 procent celkové spotřeby elektřiny v Česku, zatímco ve Francii je to kolem 70 procent.

Alternativní zdroje energie podle Zemana nejsou spolehlivé, zálohovou elektřinu by bylo stejně nutné získávat z hnědouhelných nebo jaderných elektráren. Energetický mix byl podle Zemana nejdřív narušen událostmi v Černobylu a pak událostmi ve Fukušimě. „V Černobylu šest opilých operátorů porušilo všechna existující bezpečnostní pravidla, Fukušima nebyla zničena zemětřesením, ale tsunami, která přišla jednou za 140 let. Zemětřesení je (v ČR) krajně nepravděpodobné, tsunami je nemožné,“ dodal Zeman.

Lobbujte u ministra, žádal Zemana hejtman

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ze ČSSD) prezidenta požádal, aby podpořil u ministra průmyslu Jana Mládka zahájení projekčních prací na stavbu pátého bloku pro jadernou elektrárnu v Dukovanech. Připomněl, že krajští zastupitelé stejně jako obce v okolí Dukovan výstavbu podpořili. „Jak znám jeho (Mládkovy) názory na jadernou energetiku, naprosto se shodují s mými. Podporuje ji a není zatížen ideologickými předsudky například typu východní dodavatel za žádnou cenu ne“, uvedl Zeman.

Pro úterní usnesení krajského zastupitelstva hlasovalo 31 přítomných zastupitelů, nikdo nebyl proti. Kraj Vysočina požaduje vyvolání odborné diskuse, po níž by měly být stanoveny termíny pro stavbu v Dukovanech.

Dukovany pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektřiny, v elektrárně je zaměstnáno kolem 1200 lidí. Čtyři atomové bloky byly spouštěny do provozu v letech 1985 až 1987. Jejich životnost byla původně plánována na 30 let, ČEZ ji chce prodloužit na 50 až 60 let.

Na dostavbu temelínské elektrárny firma ČEZ zrušila zadávací řízení. Vláda totižoznámila, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína. V Temelíně měly být postaveny dva bloky, což by stálo 200 až 300 miliard korun. Náklady na dukovanský blok by mohly být zhruba poloviční.

Pavel Cyrani: ČEZ musí prodloužit životnost Dukovan

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery