Sparťan Lafata vyhrál soud, nemusí platit vyšší daně | E15.cz

Sparťan Lafata vyhrál soud, nemusí platit vyšší daně

ČTK

Sportovci smí danit své příjmy jako živnostníci, rozhodl dnes Nejvyšší správní soud (NSS). V tiskové zprávě to uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Ve sporu mezi fotbalistou Davidem Lafatou a finančním úřadem ohledně daňového paušálu dal soud za pravdu útočníkovi Sparty.

Jak soud v rozsudku uvedl, jestliže v České republice je s ohledem na neujasněnost právní úpravy možné vykonávat samostatnou činnost profesionálního sportovce buďto jako živnost nebo jako nezávislé povolání, nelze daňového poplatníka nutit, aby zvolil ten způsob placení daně, který je pro stát vhodnější.

Lafata si z pozice živnostníka odepsal z daní v letech 2011 až 2013 šedesátiprocentní paušál, což finanční úřad označil za chybu a vyměřil mu daňové penále. Úřad profesionálního sportovce posoudil jako nezávislé povolání, kde lze odepisovat nejvýše čtyřicetiprocentní paušál.

Aktivisté podali trestní oznámení na Babiše. Podněcuje prý nenávist vůči podnikatelům

Odvolací finanční ředitelství Lafatovo odvolání zamítlo a platební výměry potvrdilo, stejný závěr učinil i krajský soud. Nejvyšší správní soud rozsudek krajského soudu i rozhodnutí odvolacího finančního ředitelství zrušil.

"Pokud stěžovatel vykonával činnost profesionálního fotbalového hráče jako živnost na základě příslušného živnostenského oprávnění, příjmy z této činnosti představují příjmy ze živnosti podle zákona o daních z příjmů," uvedla mluvčí.

1080p 720p 480p 360p 240p
MŮJ PRVNÍ GÓL: Na stý mi nahrál liberecký Vácha, směje se Lafata

Soud shledal, že jednotlivé znaky živnosti (provozování činnosti samostatně, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost) nejsou v případě profesionálního fotbalového hráče naplněny v „čisté“ podobě. Právní úprava však jednoznačně stanoví, že obsahem náplně činnosti „Provozování tělovýchovných zařízení a organizování sportovní činnosti“ je mimo jiné též činnost výkonných sportovců provozovaná samostatně a za účelem dosažení zisku.

Premier League dominuje ve výnosech mezi evropskými ligami. Pomáhá jí návštěvnost i hvězdy

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!