Staré stánky z Václavského náměstí zmizely, nové jsou v nedohlednu | E15.cz

Staré stánky z Václavského náměstí zmizely, nové jsou v nedohlednu

Tereza Čapková

Z původní stánkové výstavby na pražském Václavském náměstí zbylo pouhé torzo, čtyři stanoviště, kde si mohou znavení a hladoví turisté zakoupit opečenou klobásu a osvěžit se nápojem. Výběrové řízení na výrobce nových stánků za více než 44 milionů korun Praha stále ještě nevypsala, i když o něm radní rozhodli již v dubnu.

Záměr má na stole pracovní skupina a Komise pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích na území Pražské památkové rezervace.

„Nyní čekáme na vyjádření památkářů ohledně počtu stánků a následně se bude řešit i jejich umístění,“ uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová. Původně magistrát předpokládal, že vítěz výběrového řízení bude znám v září. Podle Králové ale zatím nikdo konkrétní harmonogram prací nestanovil.

Původně se hovořilo o tom, že má na náměstí stát 12 stánků, cenu za jeden Praha předběžně vyčíslila na 1,5 milionu korun. Výsledná částka ale bude závislá na tom, kolik nabídnou dodavatelé, kteří se tendru zúčastní.

Jasná je zatím vizuální podoba nových stánků ve tvaru „Loďi“, kterou navrhlo architektonického studia Cigler Marani. Ve třech typech stánků se budou prodávat noviny, květiny a občerstvení. „Prodej tradičních klobás by měl zůstat zachován, chtěli bychom dát přednost i jiným druhům občerstvení, ale to bude stanoveno tržním řádem,“ sdělila serveru E15.cz Králová.

Na Václavském náměstí fungovalo třiadvacet stánků s občerstvením, květinami i tiskem. Hlavní město ale s většinou provozovatelů ukončilo nájemní smlouvu ke konci roku.

Zavírání stánků se neobešlo bez bouřlivých emocí a pozornosti veřejnosti. Stánky postupně ukončily provoz, dodnes ale některé na náměstí zůstávají stát. Město podle ČTK kvůli tomu podalo žalobu o vyklizení. Umístění prvních stánků tak bude záležet i na rozhodnutí soudu.

Autor: Tereza Čapková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!