Stát nebude v otázce plynu preferovat průmysl před domácnostmi. Bude ale potřeba solidarita, řekl Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) řídil jednání ministrů energetiky EU (26.7.2022)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) řídil jednání ministrů energetiky EU (26.7.2022) Zdroj: ČTK / AP / Virginia Mayo

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) hovořil o zkapalněném plynu pro Česko (19.7.2022)
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) řídil jednání ministrů energetiky EU (26.7.2022)
3
Fotogalerie

Udržet ekonomiku v chodu je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) v zájmu každého. Stát nebude podle něj při nedostatku plynu preferovat průmysl před domácnostmi, v určité fázi je ale možné, že bude potřeba i jejich solidarita a částečné omezení. Upozornil na to, že lidé jsou zaměstnanci firem a zároveň jejich produkci využívají. Síkela to řekl ve středu novinářům.

ČR se podle Síkely může dostat do situace, kdy na trhu v Evropě nebude žádný plyn, a to bez ohledu na cenu. "V takovém případě samozřejmě bude nutné přejít k jakémusi restriktivnímu režimu," uvedl Síkela. V případě, že by ČR například měla o pomoc s dodávkami plynu požádat okolní státy, je podle něj namístě, aby se solidárně zapojili i takzvaní chránění zákazníci, tedy například domácnosti.

I když domácnosti spadají mezi takzvané chráněné zákazníky, podle Síkely to neznamená, že se jich nedotkne určitý diskomfort. Aby stát zachoval nejnutnější chod průmyslu, bude možná potřebovat solidaritu, pochopení a výpomoc ze strany domácností, uvedl. Připomněl, že lidé by si měli uvědomit, že jsou zaměstnanci daných firem a zároveň využívají některou z jejich produkce. Vyvrátil ale tvrzení, že by stát preferoval průmysl před domácnostmi.

Video placeholde
Příspěvek na energie vláda vyplatí nadvakrát. Síkela zmínil i přesnější data • TV NOVA Official

Na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií připravuje vláda například zavedení takzvaného úsporného tarifu. Domácnosti letos podporu dostanou prostřednictvím své smlouvy na elektřinu. Letos dá vláda na pomoc deset miliard korun, dalších 30 miliard rozdělí příští rok, a to už prostřednictvím jednotlivých komodit, tedy jednotlivě ve vyúčtování za elektřinu, plyn a teplo. Podle informací vláda konečnou podobu tarifu včetně konkrétních částek pomoci neschválí, čeká, až uplyne lhůta pro meziresortní připomínkování. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes novinářům řekl, že je vláda připravena návrh schválit v příštím, nebo následujícím týdnu.