Stát se bude nafty v Německu domáhat u soudu | E15.cz

Stát se bude nafty v Německu domáhat u soudu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Cepro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko se bude soudit o naftu, která je v německém skladu firmy Viktoriagruppe. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nyní připraví příslušné žaloby, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Věří, že český stát svůj zájem obhájí. České pohledávky dosahují až 1,8 miliardy korun.

Insolvenční správce v úterý před okresním soudem v německém městě Weilheim in Oberbayern předběžně všechny pohledávky Česka vůči zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe popřel. Českou republiku u soudu zastupuje ÚZSVM.

„O tu naftu jsme nepřišli, je vlastnictvím České republiky,“ řekl po jednání vlády Sobotka. Kabinet se podle něj problematikou nezabýval, záležitost ale na večerním jednání probere již poněkolikáté Bezpečnostní rada státu.

„My samozřejmě budeme hájit zájmy českých daňových poplatníků a v případě, že insolvenční správce popřel vlastnictví České republiky, tak přirozeně uplatníme tento náš požadavek u německého soudu. Německo je právní stát a já předpokládám, že Česká republika bude schopná v rámci institucí právního státu tento svůj zájem obhájit,“ řekl Sobotka.

Stát uplatňuje i další pohledávky

Příslušné žaloby nyní připraví ÚZSVM. „Budeme se soudit o vlastnictví této nafty, která je prokazatelně ve vlastnictví České republiky,“ řekl premiér. Dodal, že Správa státních hmotných rezerv (SSHR) společně s daňovou a celní správou navíc uplatňují vůči společnosti Viktoriagruppe pohledávky.

SSHR má mimo jiné ve skladu Viktoriagruppe v německém Kraillingu uloženu naftu za 1,2 miliardy korun. Již dříve oznámila, že kromě podmínečného přihlášení této nafty přihlásila i pohledávky za dalších 300 milionů korun. Uvedla, že v této sumě jsou například neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Celní a daňové úřady nárokují až 300 dalších milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video