Stát vrátí účastníkům druhého pilíře celý státní příspěvek | E15.cz

Stát vrátí účastníkům druhého pilíře celý státní příspěvek

seniorky
seniorky
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Účastníci druhého důchodového pilíře dostanou po jeho zrušení zpět nejen vložené peníze, ale také celý státní příspěvek. Ten je o polovinu vyšší než dobrovolně odváděná částka. Počítá s tím návrh připravený ministerstvem práce a sociálních věcí, který dostala k projednání vláda.

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Lidé mohou přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Využilo toho jen kolem 83 tisíc lidí. Nynější koalice se zavázala, že druhý pilíř zruší. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

Konec od ledna 2016

Vláda chce druhý pilíř ukončit k 1. lednu 2016. Návrh počítá s tím, že lidé si budou moci naspořené peníze nechat poslat na účet nebo poštovní poukázkou, případně je přesunou do třetího pilíře důchodového systému. Peníze by měli být vyplaceny do konce roku 2016.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si ještě vyžádal doplnění návrhu. „Věcně se ale již nic měnit nebude. Ten návrh je kvalitní a rušení druhého pilíře bude díky němu rychlé a nenákladné,“ řekla deníku ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Odvody účastníků druhého pilíře spolu se státním příspěvkem dosud dohromady činí asi 1,3 miliardy korun.

Vladimír Bezděk: Je tu jasné politické zadání, aby byl druhý pilíř zrušen

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video