Státní zástupce obžaloval Grygárka ze zneužití pravomocí v Janouškově kauze | E15.cz

Vše o inovacích

Vše o  inovacích Vstoupit do speciálu

Státní zástupce obžaloval Grygárka ze zneužití pravomocí v Janouškově kauze

Státní zástupce obžaloval Grygárka ze zneužití pravomocí v Janouškově kauze
Libor Grygárek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka v souvislosti s kauzou lobbisty Romana Janouška ze zneužití pravomoci.

Zastupitelství v tiskové zprávě oznámilo, že podalo obžalobu týkající se mimo jiné okolností spojených s vyřizováním žádosti o právní pomoc, kterou českým žalobcům zaslalo Švýcarsko. Podle dřívějšího obvinění Grygárek nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí. Grygárek již dříve obvinění odmítl jako nepodložené.

Grygárek byl obviněn v prosinci 2013. Někdejší náměstek pražského vrchního žalobce ČTK řekl, že o obžalobě nemá žádné informace.

 Žalobci poslali k soudu bývalého detektiva Komárka. Obviněním Tuhého údajně porušil mlčenlivost

"Předmětem obžaloby jsou okolnosti spojené s vyřizováním žádosti o právní pomoc, jež byla českým orgánům činným v trestním řízení zaslána justičními orgány Švýcarské konfederace, a dále okolnosti spojené s výkonem dohledu v konkrétní trestní věci nad postupem nižšího státního zastupitelství," uvedlo zastupitelství.

Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, s žádostí o právní pomoc se obrátila i na české žalobce. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale obžalovaný nedal pokyn k řádnému objasnění případu a existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobnímu vztahu. V roce 2010 Švýcaři případ odložili.

Janoušek je invalida, píše soud v usnesení. Zlepšení lobbistova zdravotního stavu nepředpokládá

Podezření se týká let 2009 až 2012. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly.

Loni v březnu zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství Grygárkovu stížnost na průtahy ve vyšetřování kauzy. V červenci 2016 přitom zastupitelství stejné Grygárkově námitce vyhovělo a nařídilo olomouckým žalobcům, aby vyšetřování zrychlili.

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!