Stav zraněného vojáka v Afghánistánu je vážný, armáda zkoumá video z útoku | E15.cz

Stav zraněného vojáka v Afghánistánu je vážný, armáda zkoumá video z útoku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: U.S. Army

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdravotní stav českého vojáka, který byl zraněn při úterním útoku Talibanu v Afghánistánu, je nadále vážný, ale stabilizovaný. Pro ostatky vojáků míří letecký speciál. Česká armáda mezitím analyzuje z útoku videozáznam, který pořídil americký voják.

Devětatřicetiletý rotmistr byl vážně zraněn během sebevraždeného útoku nedaleko základny Bagrám, při kterém zemřeli čtyři čeští vojáci a afghánští civilisté.

Zraněný voják byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám. V současné době má za sebou dvě náročné operace a podle odhadu vedoucího českého zdravotního týmu v Afghánistánu zůstane v tamní nemocnici ještě minimálně deset až 14 dnů.

Převozu zatím není schopen, tvrdí o zraněném Pavel

Náčelník generálního štábu Petr Pavel dnes uvedl, že voják je stále ve velmi vážném stavu na to, aby byl schopen převozu, přesto vykazuje mírnou prognózu ke zlepšení. Voják se v noci na dnešek podrobil operaci. „Další operace ho čeká dnes. Ty operace dopadají dobře, řekl bych, vzhledem k tomu komplikovanému stavu a mnohačetným zraněním,“ řekl Stropnický po jednání vlády. Operace si vyžádala velkou potřebu krve, podle ministra ji darovali čeští i další spojenečtí vojáci.

Podle Pavla byl voják přímo v epicentru výbuchu a měl velké štěstí, že přežil. Pokud bude v příštích týdnech rozhodnuto o jeho převozu, armáda do Afghánistánu vypraví letoun Airbus vybavený plnohodnotnou jednotkou intenzivní péče.

Armáda přišla o řidiče, uvedl Stropnický

Pro ostatky padlých vojáků odletí ve středu večer letecký speciál. Na jeho palubě bude zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, náhradníci za padlé vojáky odletí do Afghánistánu až v pátek nebo o víkendu. Původně se předpokládalo, že by mohli využít již dnešní letadlo. Podle Stropnického byli tři z padlých řidiči, česká jednotka v Bagrámu jich tak nyní má „zoufalý nedostatek“. „Snaha je nahradit je proto maximální,“ dodal ministr.

Vojenský speciál by se měl vrátit by ve čtvrtek po 13:00. Po příletu se na letišti ve Kbelích uskuteční krátký ceremoniál s vojenskými poctami, zúčastní se ho i prezident Miloš Zeman. Je možné, že vojáky na místě in memoriam ocení medailí Za hrdinství. Uvažuje se i o jejich povýšení. Armáda s rodinami jedná také o organizaci vojenských pohřbů. Pavel novinářům řekl, že zatím nemá od rodin informace o tom, že by vojenské pocty odmítly.

Armáda s rodinami jedná také o organizaci vojenských pohřbů. Pavel novinářům řekl, že zatím nemá od rodin informace o tom, že by vojenské pocty odmítly. Stropnický uvažuje, že je povýší. Zeman chce padlé ocenit medailí Za hrdinství, udělena jim bude 28. října, řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministerstvo zaplatí pohřby, pozůstalí mají také nárok na odškodné asi milion korun. „Nebudu se určitě zdráhat tyto částky zvýšit,“ řekl Stropnický. Podle zákona může být odškodné až zdvojnásobeno.

Armáda má prý videozáznam z útoku

Při výbuchu zahynulo podle české armády také sedm afghánských civilistů včetně jednoho dítěte. Asistenční mise OSN v Afghánistánu nicméně uvádí, že kromě českých vojáků zahynulo nejméně 12 civilistů včetně deseti dětí. Pavel dnes řekl, že nemá jiné nové informace, než měl v úterý.

Podle Stropnického americký voják, který byl přítomný výbuchu, celý incident natočil. Záznam nyní bude prozkoumán, k dispozici ho dostane i česká strana. Vzhledem k drastičnosti zveřejněn nebude. Armáda celou událost analyzuje. „Není vyloučeno, že bude po nějaký čas ovlivňovat konání hlídek,“ dodal ministr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.