Tluchoř dostal při výslechu pokutu 20 tisíc, prý odmítl vypovídat | E15.cz

Tluchoř dostal při výslechu pokutu 20 tisíc, prý odmítl vypovídat

Petr Tluchoř
Petr Tluchoř
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý poslanec Petr Tluchoř dostal pokutu 20 tisíc korun za to, že při dnešním výslechu odmítl odpovídat na otázky státního zástupce. Tluchoř byl vyslýchán v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové, tentokrát ovšem jako svědek, nikoli jako obviněný. Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly nemá ale exposlanec povinnost na otázky žalobce odpovídat.

„Pokuta je zcela nesmyslná. Poslanec i senátor má právo odepřít svědectví o skutečnostech, které se dozvěděl v souvislosti s výkonem svého mandátu, a to i poté, kdy přestal být poslancem nebo senátorem,“ reagoval Tluchoř.

Tluchoř byl loni společně s dalšími exposlanci ODS Markem Šnajdrem, který byl dnes podle České televize také u výslechu, a Petrem Fuksou obviněn, že přijal úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů.

Trafiky ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší předseda vlády Petr Nečas. Nejvyšší soud ale později rozhodl, že jsou chráněni poslaneckou imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené.

Tluchoř je stále podezřelý

Nespala nicméně míní, že procesní postavení Tluchoře v celé kauze je stále nejisté. „Řízení nebylo odklizeno, takže můj klient je stále v procesním postavení podezřelého, a každý podezřelý je ohrožen trestním stíháním, takže nemá povinnost vypovídat,“ řekl advokát.

Odkazuje také na říjnový verdikt Nejvyššího soudu, který stíhání exposlanců zrušil. „Rozhodnutí výslovně zakazuje státním zástupcům ve věci dále vést dokazování a zkoumat okolnosti, za kterých došlo ke vzdání se mandátu,“ podotkl Nespala.

„Myslím, že státního zástupce spíše rozzlobilo, když jsem do protokolu uvedl, že jsem přesvědčen, že dochází ze strany státního zástupce k vědomému nerespektování rozhodnutí nejvyššího soudu. Ten jasně řekl, že 'nelze zkoumat ani okolnosti a pohnutky, za kterých došlo ke vzdání se poslaneckých mandátů, a vést v tomto směru dokazování',“ uvedl Tluchoř.

Monolog místo výpovědi

Bývalý poslanec podle Nespaly vypovídat neodmítl, ale vedl monolog, kde popsal některé okolnosti případu. Na případné další otázky ale už odpovídat nechtěl. „Na to bylo okamžitě reagováno tím, že dostal razantní pořádkovou sankci,“ uvedl Nespala. Na místě okamžitě podal proti pokutě stížnost, kterou bude posuzovat Vrchní soud v Olomouci.

České televizi Nespala sdělil, že podle článku 28 ústavy může bývalý poslanec kdykoli odmítnout vypovídat před jakýmkoli orgánem o skutečnostech, které souvisí s výkonem jeho mandátu. „A tady to o ničem jiném než o výkonu mandátu poslance PSČR není,“ řekl ČT advokát.

V případu je obviněn Nečas
Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době je v případu obviněn Nečas, bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku. Občanští demokraté dnes ale podali ve věci obvinění Nečase ústavní stížnost, která souvisí s možností olomouckého vrchního státního zastupitelství ponechat si věc ve své kompetenci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video