Tymošenko, manžel odsouzené expremiérky Ukrajiny, dostal v Česku azyl | E15.cz

Tymošenko, manžel odsouzené expremiérky Ukrajiny, dostal v Česku azyl

Oleksandr Tymošenko
Oleksandr Tymošenko
• 
ZDROJ: tymoshenko.ua

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Manžel bývalé ukrajinské premiérky Oleksandr Tymošenko dnes obdržel v České republice azyl. Na tiskové konferenci v Českých Budějovicích to potvrdil ministr vnitra Jan Kubice. Tymošenko zažádal o azyl již před několika měsíci. Expremiérka Tymošenková byla loni na Ukrajině odsouzena na sedm let v procesu, který Západ ostře kritizoval jako politicky motivovaný.

Podle Kubiceho by azyl pro manžela Tymošenkové nijak neměl ovlivnit vztahy mezi Českou republikou a Ukrajinou. „Dnešní rozhodnutí je rozhodnutí ministerstva vnitra a ne ministerstva zahraničních věcí. To znamená, že jde o vnitřní záležitost České republiky,“ řekl.

Žádné další informace o azylu pro Tymošenka Kubice neuvedl. „Ministerstvo vnitra zásadně o průběhu azylového řízení nepodává žádné informace. Sdělujeme pouze, zda žadatel uspěl, nebo ne,“ dodal. Sdílnější nebyl ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Řekl, že mu nepřísluší komentovat rozhodnutí jiných českých orgánů. „My na každý pád jsme přátelé Ukrajiny, tak doufám, že nebudou nějaká opatření, která opravdu nejsou na místě,“ uzavřel.

Ukrajina tvrdí, že Tymošenko chce v zahraničí schovat peníze své ženy. „Jde o pokus zajistit peníze, které Julija Tymošenková dostala od politických sponzorů za služby, které nestačila poskytnout,“ řekl serveru Ukrajinski nacionalni novyny poslanec vládní Strany regionů Vadym Kolesničenko.

Podle něj má navíc Tymošenková společné obchodní zájmy s bývalým ukrajinským ministrem financí Bohdanem Danylyšynem, který dostal v Česku azyl loni. „Hlavní ale je, že si nyní sponzoři a bývalí političtí partneři paní Tymošenkové začínají rozdělovat její finanční dědictví. Proto se s pomocí manžela snaží uchránit aspoň část svých prostředků v zahraničí,“ dodal.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí v první reakci na zprávu o udělení azylu poznamenal, že není žádný důvod, proč by se ukrajinští občané měli obracet na cizí státy s žádostmi o poskytnutí politického azylu. Opoziční strana Vlast, v jejímž čele někdejší šéfka ukrajinské vlády stojí, uvedla, že za Tymošenkovou žádostí stála snaha zmenšit tlak, který nynější ukrajinský režim vyvíjí na bývalou premiérku a její rodinu.

Od roku 200 je Tymošenko společníkem v české společnosti International Industrial Projects, nyní v ní vlastní třetinový podíl.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video