Únorová inflace byla vyšší než očekávala ČNB | E15.cz

Únorová inflace byla vyšší než očekávala ČNB

Česká národní banka
Česká národní banka
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Jklamo via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Únorová meziroční inflace, která zůstala na lednových 0,1 procenta, byla lehce nad očekáváním České národní banky. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. Například pokles cen pohonných hmot byl o něco menší, než odhadovala centrální banka. Regulované ceny mírně vzrostly, zatímco ČNB očekávala jejich pokles.

Korigovaná inflace bez pohonných hmot byla v únoru nepatrně vyšší, než očekávala prognóza ČNB. Naopak ceny potravin v únoru meziročně poklesly o něco výrazněji. Dopady změn nepřímých daní se pak v únoru 2015 vyvíjely zcela v souladu s odhady ČNB.

Zveřejněná data nadále podle Holuba potvrzují náhled ČNB, že předloňské rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace spojené s propadem poptávky. Vliv oslabení koruny do inflace prostřednictvím dovozních cen podle ČNB doznívá. Kurz ale nadále přispívá k růstu domácí ekonomiky, která působí směrem ke zvyšování cen.

„Stávající prognóza ČNB očekává, že se celková i měnověpolitická inflace budou v roce 2015 pohybovat okolo nulových, resp. mírně záporných hodnot a k jejich následnému zvýšení ke dvouprocentnímu cíli dojde během roku 2016,“ uvedl Holub.

Ten dále uvedl, že celkové tlaky na růst spotřebitelských cen se aktuálně vytrácejí, neboť pokles výrobních cen v eurozóně v kombinaci s propadem světových cen energetických komodit vede k výraznému snížení nákladů plynoucích z dovozních cen. „Toto jejich protiinflační působení odezní až počátkem roku 2016,“ uvedl. Naopak směrem ke zvyšování cen bude naopak působit pokračující růst domácí ekonomické aktivity a pozvolna zrychlující dynamika růstu mezd.

Česká ekonomika roste rychleji, než naznačoval předběžný odhad

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.