Úřady varují: V Česku řádí chřipková epidemie | E15.cz

Úřady varují: V Česku řádí chřipková epidemie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Česku je plošná chřipková epidemie, varoval předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Podle něj nemocných chřipkou "raketově" přibylo a v současnosti je 1528 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Od okolních zemí se situace v Česku podle Prymuly ale neliší.

"Jsme v situaci, kdy chřipka udeřila," uvedl předseda vakcinologické společnosti. Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové se nemocnost chřipkou v zemi zvýšila proti minulému týdnu o téměř 49 procent. Nemocných přibylo ve všech věkových skupinách a ve všech krajích, nejvíce jich je ale v Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. "Dominujícím původcem je virus chřipky typu A/H3N2," uvedla v tiskové zprávě Gottvaldová.V rámci opatření k zamezení šíření chřipky doporučila větrání, důkladné mytí rukou a dodržování správné životosprávy. Pokud lidé ale mohou, měli by se podle hygieničky vyhýbat větším společnostem.

V některých krajích hygienici kvůli zamezení šíření nemoci také doporučili nemocnicím a lůžkovým sociálním zařízení, aby omezily návštěvy. Některé ústavy na to už reagovaly. Například na severu Moravy tento týden evidují pět závažných případů chřipky, z toho jedno úmrtí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video