V ČEB padlo další obvinění, policie stíhá exzaměstnance kvůli 891 milionům | e15.cz

V ČEB padlo další obvinění, policie stíhá exzaměstnance kvůli 891 milionům

Prezentace České exportní banky
Prezentace České exportní banky
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvůli úvěrům České exportní banky (ČEB) padlo loni v listopadu další obvinění. Bývalého pravděpodobně vysoce postaveného zaměstnance banky začala protikorupční policie stíhat za to, že v roce 2007 schválil úvěr na obchodní projekt v Rusku. Údajně tak způsobil škodu 891 milionů korun, napsal deník Dnes. Policisté již dříve obvinili pětici lidí kvůli úvěrům na projekt v Číně a další skupinu lidí v souvislosti s půjčkou na luxusní apartmány v Tunisku.

„Útvar odhalování korupce a finanční kriminality zahájil trestní stíhání další osoby pro trestné činy porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku, kterých se měla dopustit v roce 2007 v souvislosti se schválením úvěru ve výši 43 milionů eur na obchodní projekt v Rusku,“ řekl deníku státní zástupce Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství.

V roce 2007 banka poskytla podle deníku do Ruska tři úvěry pro místní sklárny. Přes miliardu korun pro společnosti Omsk Steklotara a Kompania Progres v Obninsku, a dále necelou miliardu pro sklárny Ekran průmyslníka Eduarda Tarana. Ve všech třech případech sklárnám dodávala technologie společnost Sklostroj Turnov, úvěry měly pomoci jejímu exportu. Peníze si půjčovaly ruské společnosti, jež české zařízení nakupovaly.

Podezřelý projekt v Číně

Kvůli úvěru na projekt v Číně padlo obvinění loni v létě. Pětice čelí stíhání pro trestné činy porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Česku údajně způsobila škodu 221 milionů korun. Obvinění pravděpodobně souvisí s půjčkou z roku 2009.

Již v květnu pak informovalo vrchní státní zastupitelství o jiném obvinění souvisejícím s úvěrem od České exportní banky. Kauza se týká stavby luxusních apartmánů v Tunisku. Dva lidé jsou stíháni pro úvěrový podvod, kterého se měli dopustit právě vylákáním půjčky 308 milionů korun od banky. Třetí člověk byl obviněn z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z porušování závazných pravidel hospodářského styku, protože údajně při poskytnutí úvěru nepostupovali obezřetně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video