V Česku loni požádalo o azyl přes 1500 lidí, nejčastěji Ukrajinci | E15.cz

V Česku loni požádalo o azyl přes 1500 lidí, nejčastěji Ukrajinci

Ukrajinci - ilustrační foto
Ukrajinci - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Oxlaey.com via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V loňském roce požádalo o azyl v Česku 1525 cizinců, což bylo o 369 víc než v roce 2014. Nejčastěji chtěli azyl občané Ukrajiny, Sýrie, Kuby a Vietnamu. Vyplývá to z aktuálních statistik, které zveřejnil odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl. V loňském roce podali 694 žádostí. Druhou nejpočetnější skupinou byli se 134 žádostmi občané Sýrie, o kterých se mluví v souvislosti se současnou migrační vlnou. Třetí v počtech žádostí byli občané Kuby, kteří jich loni dali 128.

V loňském roce azyl v Česku podle statistik ministerstva získalo 71 lidí, dalších 399 dostalo doplňkovou ochranu, která se na rozdíl od azylu uděluje na předem stanovenou dobu.

Převážně ji získávají lidé, kteří nedostali azyl, ale v případě návratu domů jim nyní hrozí nebezpečí. V 893 případech tuzemské úřady azyl neudělily nebo řízení zastavily. Dalších 660 žádostí čekalo na konci roku na vyřízení.

V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18 tisíci žádostmi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video