V Plzni spadl vrtulník na výrobní halu, čtyři lidé jsou mrtví | E15.cz

V Plzni spadl vrtulník na výrobní halu, čtyři lidé jsou mrtví

V Plzni spadl vrtulník na výrobní halu, čtyři lidé jsou mrtví
Hasiči a záchranáři zasahovali 5. září 2018 při nehodě malého vrtulníku v Plzni. Stroj spadl na výrobní halu, čtyři lidé zemřeli.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Na halu firmy v Domažlické ulici na Borských polích v Plzni ve středu spadl malý vrtulník. Tři muži a jedna žena zemřeli, řekl mluvčí záchranné služby Martin Brejcha. Podle policejní mluvčí Dany Ladmanové to byli členové posádky vrtulníku, jeden Čech a tři cizinci. Podle neoficiálních informací to byli Thajci, policie ale jejich totožnost nepotvrdila. V areálu firmy nikdo zraněn nebyl, v hale v době pádu vrtulníku nebyli lidé ani žádné technologie, uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

Nehoda se stala v 17:20. Záchranáři kvůli neštěstí vyhlásili hromadné postižení osob. Na místo vyslali všechny dostupné posádky, vystartoval i vrtulník leteckých záchranářů. Vrtulník integrovaného záchranného systému také kroužil ve vzduchu a monitoroval situaci na místě. Přijeli také hasiči a policisté. "Bohužel dvě osoby utrpěly zranění neslučitelná se životem a na místě zemřely. O život dalších dvou členů posádky ještě záchranáři bojovali. I přes veškerou snahu záchranářských týmů ale nedošlo k obnovení životních funkcí a lékařka musela i v tomto případě konstatovat smrt," řekl Brejcha.

Vrtulník zůstal zavěšen na konstrukci haly a částečně do ni propadl. Původní informace hovořily o tom, že vrtulník spadl na objekt žárové zinkovny Mea, zástupce firmy ale ČTK řekl, že to byla sousední hala jiné firmy.

"Jedná se o menší halu asi 25 krát 15 metrů, vysoká je kolem pěti metrů, byla úplně prázdná," uvedl Poncar. Z vrtulníku unikly i provozní kapaliny, únik ale nebyl tak velký. "Požár nevznikl," řekl mluvčí hasičů. Budovu prověřoval také statik, podle jeho vyjádření zřícení konstrukce nehrozí. "Hasiči po domluvě s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod provedou stabilizaci budovy a následně vyproštění vrtulníku," dodal Poncar.

Při leteckém dni na Prachaticku spadlo historické letadlo. Pilot zemřel

Odborníci z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod přijeli kolem 21:00, vrak vrtulníku budou hasiči vyzvedávat až ve čtvrtek dopoledne, řekla Ladmanová.

Podle manažera vnějších vztahů Zdravotnické záchranné služby Vítězslava Sladkého se zřítil soukromý vrtulník Robinson R 44. "Dle svědků vrtulník letěl nad terénem, nezvládl manévr, přetočil se na bok a následně spadl," uvedl. Na sociálních sítích lidé z Plzně tvrdí, že vrtulník krátce před nehodou létal v malé výšce nad centrem města, kroužil například kolem věže katedrály. Podle serveru www.krimi-plzen.czvrtulník patří plzeňské firmě Workpress Aviation, která sídlí na Borských polích. Firma vlastnila dva vrtulníky, jeden k nich neznámý vandal začátkem prázdnin zničil kameny.

Vrtulník stejného typu Robinson R 44 Raven se v kraji zřítil v srpnu 2016 u Plas. Zemřeli v něm dva muži, instruktor a pilot ve věku 55 a 43 let. Pilot nacvičoval s instruktorem přistání při selhání motoru, takzvanou autorotaci. Instruktor nalétal s vrtulníky přes 6000 hodin, pilot víc než 54 hodin. Jedním z členů posádky byl bývalý pilot letecké záchranné služby. Podle závěrečné zprávy zavinila nehodu série chyb pilota při nácviku autorotace.

Číňané krotí hlad po pilotech, obrovské mzdy však nemusejí pomoci

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!