Valachová dá na navýšení kapacit základních škol a školek 500 milionů | E15.cz

Valachová dá na navýšení kapacit základních škol a školek 500 milionů

Ministryně školství Kateřina Valachová
Ministryně školství Kateřina Valachová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ministerstvo školství dá v příštím roce kolem 500 milionů korun do investičního programu na zvýšení kapacit v mateřských a základních školách. Novinářům to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) při návštěvě Mateřské školy v Jiříkově na Brněnsku, která z programu v minulosti čerpala peníze a zdvojnásobila svou kapacitu. Podle Valachové mělo ministerstvo původně vymezeno na příští rok 300 milionů.

Valachová navštívila školku s premiérem Bohuslavem Sobotku (ČSSD). „Když jsme přišli v roce 2014 do vlády, analyzovali jsme jako jeden z hlavních problémů nedostatek peněz na rozvoj kapacit základních a mateřských škol. V té době neexistoval žádný dotační program, který proto v roce 2014 vznikl,“ uvedl Sobotka.

Z programu čerpala peníze obec Jiříkovice, která zvýšila kapacitu mateřské školy z jedné na dvě třídy. „Měli jsme tady vždy převis dětí, i když jsme navýšili kapacitu jedné třídy na 28 dětí. Nyní máme díky programu třídy dvě po 24 dětech a daří se nám umístit všechny děti z Jiříkovic,“ uvedla ředitelka školky Zuzana Havlíčková.

Evropské fondy

Podle Sobotky budou moct města a obce kromě peněz z programu ministerstva čerpat také peníze z fondů Evropské unie. Do roku 2020 vymezila kolem 13 miliard korun korun na navýšení školských kapacit.

„Čerpání z programu z Evropské unie zatím zahájeno nebylo. Probíhá nezbytná administrativní příprava. Chceme se zaměřit na jednání s ministerstvem pro místní rozvoj tak, aby se maximálně dobře nastavila pravidla, aby se zjednodušila a pro obce a města se co nejdříve otevřela možnost na posílení kapacit základních a mateřských škol také z evropských prostředků,“ dodal Sobotka.

Valachová doplnila, že ministerstvo připravilo ještě nový investiční program pro posílení míst základních škol v okolí Prahy, na což je vymezeno 300 až 400 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.